Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в България. Той от десетилетия изследва отпечатъците в скалите на Източните Родопи, които повдигат завесата на историята. Срещаме се с него ден след експедицията му заедно със специалистите от отдел "Природа" към Регионалния исторически музей в Кърджали до едно от малко познатите находища на растителни фосили в района, което се намира до село Устрен в община Джебел.
Експедицията е повече от успешна – екипът е открил изключително добре запазени отпечатъци от растения в скалите, сред които магнолия и палма.
„Виждаме растителност, следи от растителност отпреди 25-30 милиона години, по времето на ранния олигоцен, когато Родопите са представлявали един архипелаг с много острови, с много вулканична дейност в района… Част от растителността и тук в случая става въпрос за листата, са попадат в тези слоеве от вулканска пепел. Биват погребани в нея и съответно те са дали своя отпечатък“, разказва доц. Владимир Бозуков.
Той коментира, че Източните Родопи са изключително богати на фосилна флора. Намираните находки са на възраст от около 30-35 млн. години докъм 6 млн. години, т.е. период от около 30 милиона години. Това позволява учените да направят анализ как се е развивала флората и как от палеотропична се е превърнала в съвременна умерена растителност.
„В България са над 120 фосилните находища. Най много са в Северозападна България. Те са с възраст ранен миоцен, докато в Южна България са по-разнопосочни. Има и от палеоген, и от неоген. Източните Родопи са изключително богати на палеогенски седименти, докато в Западните Родопи се срещат и доста по-млади и съответно пък там флората е много по-близка до съвременната“, обясни доц. Бозуков.
Преди милиони години Източните Родопи са били архипелаг в морето. Климатът е бил тропичен, без температури под 0 градуса и с голяма влажност. Виреели са палми, магнолии и още много други растения.
Магнолии, лаврови растения и дъбове са растели тогава и във Вкаменената гора в Момчилградско, показват резултати от изследвания след експедиции на доц. Бозуков до мястото. Последната експедиция е от края на миналата година. Тя е финансирана от Регионалния исторически музей в Кърджали и с участието на специалистите от отдел „Природа“. Пробите все още се обработват.
„Проблемът на тези изследвания е, че в България няма специалисти по фосилна дървесина и затова прибягвам до услугите на наш колега в Румъния. Той е пенсионер вече. Притеснявам се за бъдещите изследвания, тъй като млада смяна в тази наука на Балканския полуостров не виждам“, коментира доц. Владимир Бозуков.
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478