Звукови хроники „Музикални ансамбли”: Ансамбли за старинна музика

4
Снимка: www.koprivshtitza.com




През ХХ и ХХI век обръщането към изкуството на старите майстори е повече от мода, много изпълнители с всепоглъщаща страст и Снимкаизследователски дух се посвещават на възраждането на исторически информираните практики, на откривателството на непознати композитори и великолепни творби, потънали в забвение. Ще слушате някои от най-известните ансамбли, ръководени от ерудити в старинната музика като Николаус Харнонкурт,  Жорди Савал, Тревър Пинък, Густав Леонхард, Марк Минковски и други.

17 декември


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Свързани новини

Фолклорните ансамбли „Първомай“ и „Илинден“ гостуваха на българската общност в Истанбул

Над 50 изпълнители от ансамбъла от град Първомай и от ансамбъл „Илинден“ към читалище „Искра-1964“ в София гостуваха на българската общност в Истанбул. Под нестихващите аплодисменти на сънародниците ни в Екзархията двата ансамбъла под ръководството на..

публикувано на 04.11.13 в 09:48
Хористите от „Полифония” на един от мостовете във Венеция.

Камерна капела „Полифония” след участието си в Международния фестивал на непрофесионалните ансамбли във Венеция

Камерна капела „Полифония” взе участие в   ІV -ия Международен фестивал на непрофесионалните ансамбли във Венеция и близкото курортно градче Лидо ди Йизоло. След това съставът изнесe концерти в три италиански града на Тоскана: Флоренция, Винци и..

публикувано на 29.07.13 в 10:36
Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов –..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си,..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите..

публикувано на 25.06.20 в 10:07