ДПС изключи от парламентарната си група депутатите Гюнай Хюсмен и Муса Палев. Централно оперативно бюро на ДПС освободи от длъжността общинския председател на ДПС в Исперих Гюнай Хюсмен. Основната причина за изключването на двамата депутати от парламентарната група на ДПС е нежеланието им да се откажат от депутатските си места, които спечелиха с преференциален вот на парламентарните избори. Гюнай Хюсмен измести от парламента Нигяр Джафер, а Муса Палев - Ахмед Башев от листата в Разград.
Заместник-председателят на ДПС Тунджер Кърджалиев направи уточнението, че ДПС като парламентарна група е имала резерви към преференциалния вот и затова са гласували "против" той да бъде включен в Изборния кодекс. По думите му, 7 процента от избирателите не могат да доминират над 93:
В Изборния кодекс изрично трябваше да бъде вписано, че когато има преференциален вот, гласуването преференциално е задължително. Само тогава би имал справедлив резултат окончателният вот на Негово величество Избирателя.
От ръководството на ДПС заявиха, че Хюсмен и Палев са дали обещания да не агитират за преференциално гласуване.
Парламентарната група на ДПС даде срок повече от един месец на господата сами да направят този акт. На база на техен отказ през това време днес взехме това решение.
След изключването двамата депутати остават нечленуващи в парламентарни групи. Така групата на ДПС в парламента намалява от 38 на 36 депутати. Тунджер Кърджалиев все пак ги призова:
Сами да си подадат оставката.
Лидерът на "България без цензура" Николай Бареков обаче допусна, че това може да е сделка за подкрепа на правителството в парламента:
Дано това да не е някаква сделка ДПС - ГЕРБ или пък дано не е просто купуване на депутати и сега да се прави кворум с госпожица Баракова и с двама независими от ДПС.
Красимир Велчев от ГЕРБ отрече подобно внушение:
Ние нито сме се договаряли с тях, нито сме водили някакви разговори, нито ще водим.
Въпреки всичко това поставя в нова ситуация Патриотичния фронт, който в последните седмици обвърза подкрепата си за правителството с назначенията в него. Валери Симеонов не показа да е притеснен:
Ние сме влезли в парламента, за да изпълняваме нашата програма. Ние не сме влезли в парламента, за да си играем на някаква математика - къде ще дойдат двама, къде ще се намалят с петима.
На поредната среща патриотите обсъдиха с Реформаторския блок назначенията на Орхан Исмаилов и областния управител на София-град Веселин Пенев. Патриотите ги припознават като кандидатури на ДПС, а не като част от партията на Корман Исмаилов, участваща в Реформаторския блок. Реформаторите заявиха след срещата, че не са очаквали конкретен резултат, но Найден Зеленогорски обясни:
Още от самото начало ние ясно казахме, че ще участваме в мнозинство и в правителство, при положение че получаваме подкрепата на Патриотичния фронт, което гарантира да не се случват евентуални подкрепи от политически сили, които са подкрепяли правителството Орешарски.
Премиерът Бойко Борисов също заяви, че е спокоен за мнозинството, което стои зад управлението и призова стабилността в България да бъде запазена на всяка цена:
Всеки като партия или като коалиция има право да ревизира и да прави това, което счита за добро.
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз (БФС) в оставка. 11.15 ч. - Интервю със Сергей..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според обвинението мъжът е държал на външен харддиск и в два преносими компютъра общо 8344 снимки и видеоклипове с..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят, че при купуване на билети за отиване и връщане, могат да ползват отстъпки от 10 % до 30 % от..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият офис ще заработи във Велико Търново. В центровете животновъдите ще получават помощ при попълване..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от Виктор Юго, пред входа на прочутия театър в центъра на Париж мигранти от Африка играят друг..