25 юни 2011 година остана в историята на община Горна Малина, а и на страната, като датата, на която се проведе един от малкото, в новата ни история, успешни местни референдуми. На него 89,6% от гласувалите казаха своето „Не“ на това фирми да създават каменни кариери и сметища за опасни отпадъци в рамките на общината. „Провеждането на референдума беше предизвикано от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, което разреши на фирма да добива скални маси, разказва зам.-кметът на Горна Малина Ангел Жиланов:
Това означаваше да бъде разрушен и съсипан един район, където мнозина са решили да изградят своя дом или място за почивка. Самият район е особено благодатен за изграждане на екопътеки. Бяхме спечелили проект за залесяване на 500 декара, защото смятаме, че този район, както и цялата община Горна Малина, трябва да се развива като екологична община. Тази дадена концесия, без да я обсъдят с общината, без да се съобразят с интересите на местното население, всъщност променяше бъдещото развитие на общината. Затова за нас референдумът беше последен спасителен изход. Смятахме, че това е най-добрият начин да се чуе мнението на обикновените хора, с което всички да се съобразят. То е урок за фирмите, които смятат, че могат да печелят лесни пари на гърба на хората. Същото важи и за институциите, които под някакъв натиск и користни цели дават подобни разрешения.
Провеждането на този референдум показа колко е важна гражданската инициатива, сплотеност и единство. Ако той беше неуспешен, цялата община щеше необратимо да пострада. Село Негушево, известно като Софийската Ковачевица, щеше да бъде обезлюдено и унищожено, защото кариерата щеше да се намира на около 600 метра от него. Като символ на успешния референдум и благодарност към хората за тяхното участие в спасяването на общината, в село Негушево беше открит първият у нас Монумент на пряката демокрация.
Ето какво каза и художникът Михаил Танев, автор и реализатор на идеята:
Както референдумът, така и този монумент със сигурност ще останат във времето и с голяма убеденост мога да кажа, че ще ни напомнят за общото ни дело - това, което направихме преди 5 години. Ние всички тук сме се събрали на един площад, който се нарича „Единство“. Единството е това, което в нашия случай ще направи силата.
В резултат на категоричната победа, община Горна Малина стана първата защитена зелена община в България, в която инвестициите в туризма стават все повече. Има възможности за изграждане на екопътеки, веломаршрути, къщи за гости. Допреди 4-5 години не е имало нито едно място за нощувка в района, а днес има около 120 къщи за гости и броят им продължава да расте. В деня на откриването на монумента, в село Негушево беше официално открита и още една къща, която очаква своите туристи, избрали Софийската Ковачевица като място за отдих.
Макар и референдумите в България да са рядкост, все пак има и няколко други скорошни примера за успешни местни допитвания. Сред тях е село Константиново, което гласува за присъединяване към град Варна. Това се случва през 2009 година. През миналата година, в Каспичан пък гласуваха против изграждането на инсталация за изгаряне на отпадъци на територията на общината. Граждански инициативи за референдум могат да се случат във всяка община и населено място. Никой не казва, че е лесно, но е възможно и трябва поне да бъде направен опит. В противен случай проблемите и беззаконията във всички български общини ще продължават, а решенията ще бъдат вземани без жителите им да бъдат питани. Това ли искаме? Ако не – промяната зависи от нас.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..