Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място в челната двадесетица. Останалите 19 места заемат политици от САЩ, Канада, Мексико, Чили, Ирландия, Великобритания, Африкански съюз, Сиера Леоне, Индия, Кения, Малайзия и Израел. Според Ева Майдел, да бъде част от тази класация, на първо място е огромна отговорност, за която се изисква както постоянство, така и реално свършена работа по приоритети, засягащи не само ЕС, но и света. Тя е категорична, че след това признание няма да спрат усилията ѝ за подобряване качеството на образованието, осигуряването на повече възможности за развитие на бизнеса, както и възможността гражданите и икономиката да се възползват от технологиите и допълни:
Смятам, че младите хора трябва да бъдат представени в политиката и да имат шанса да използват идеите си, за да влияят положително на нашето общество. Точно затова класацията на „Аполитикъл“ отчита, че ако имаш нужните умения и качества, можеш да промениш средата, в която живееш, без значение от възрастта ти. Така че си пожелавам повече млади хора с качествени проекти, които да реализираме заедно за успехите на нашата страна.
Какво успя да постигне Европейската комисия в настоящия мандат по отношение на младите хора, както и в каква Европа искат да живеят те, са въпроси, които стават все по-актуални в навечерието на европейските избори. Макар до смяната на „караула“ в Европейския парламент да остават шест месеца, несигурността какво ще се случи след това става все по-осезаема. Постигнатото споразумение между Великобритания и ЕС за Брекзит все още не е оказало влияние върху икономиката, но след излизането на Обединеното кралство от съюза са възможни известни сътресения, които не бива да бъдат подценявани. Сериозните предизвикателства, пред които е изправено европейското семейство обаче, не успяват да заглушат изказването на бившия американски президент Барак Обама, в което той определя ЕС като едно от най-великите политически постижения в света. Същото мнение споделя и българският евродепутат от групата на Европейската народна партия Ева Майдел, подкрепяйки тезата си с пример за една успешна политика, превърнала се в своеобразна емблема на ЕС:
Младото поколение в Европейския съюз определено е по-запознато с ползите от европейската интеграция. Това са хората, които пътуват и учат свободно, имат възможност да опознаят различни култури и традиции. Създават приятелства и извън собствената си държава. Именно това е причината програмата „Еразъм“ да е най-успешният проект на ЕС в сферата на образованието и културата. Около 9 милиона европейски граждани, в това число и много българи, са се възползвали от възможността за студентски обмен. Аз наричам това поколение „Еразъм“ и то е онова, което работи за повече младежки политики на ниво ЕС. Статистиката показва, че студентите, участвали в програмата „Еразъм“, са три пъти по-склонни да гласуват на изборите, отколкото тези, които не са. Очаква се наличните средства за „Еразъм+“ за 2019 година да се увеличат с близо 300 милиона евро. Това увеличение е с близо 10 процента, а в следващия програмен период то ще бъде двойно.
През тази година започна работа и по още един проект, чиято цел е да накара младите хора да опознаят, почувстват и разберат Европа по свой начин. За тази цел специална програма предоставя 15 000 безплатни билета за влак, с които младежите да посетят държава – член на ЕС, която пожелаят и да опознаят нейната култура и традиции. За мнозина това е първо пътуване без техните родители, което им позволява да станат и по-независими.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..
Обединяващи каузи за опазването на природата, страст към силните изживявания и вдъхновяващи разкази на приключенци отново събраха в рамките на три дни (3-5.12) любителите на екстремните спортове и природата на четиринадесетото издание на фестивала „Дни на предизвикателствата“. Напук на мъглата, захлупила София, пространството пред аула "Максима"..