Затворът не е място за добри момчета, но има и такива – казва един от лишените от свобода, който е прекарал години от живота си зад решетките. Не всички могат да осмислят преживяното време на място, където нямаш право на собствен избор и дори е трудно да се усамотиш за час насаме със себе си. Лъч надежда в мрачното ежедневие на затворниците внасят часовете за обучение там, организирани от фондацията "Мисия Спасение". Тя работи по проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм, чиято цел е подкрепа на хора в уязвимо социално положение при защитата на правата им.
Пребиваващите в Софийския затвор, които се срещат с представители на фондацията, забелязват, че благодарение на социалните работници вече има положителни промени в администрацията и режима на тази институция. Лишените от свобода споделят, че след срещите си с добронамерени хора като председателя на фондацията Иводор Ковачев, мечтаят по-скоро да излязат на свобода и да поправят грешките от миналото.
Курсовете и обучението са полезни, защото ни учат как да започнем живота си отначало. Как да си намерим по-добра работа, да се развиваме, да учим постоянно, да градим живота си занапред. Това споделя един от лишените от свобода, който се срамува от попадането си зад решетките.
Готови сме да минем през бариери и крепости, само и само за да стигнем до тези хора, узрели за промяната – казва Иводор Ковачев, който е и ръководител на проекта „Пътят на новото начало“.
Работата с лишените от свобода ме вдъхновява да продължа напред. Ние, като фондация, като личности, сме сигурни, че се случва нещо добро тук, в Софийския централен затвор, затова работим с тези момчета. Случва се и да се обезкуражаваме, защото усилията ни много често не се оценяват от хората. Но вярваме, че с наша помощ момчетата, които сега са тук, ще изградят по-добро бъдеще. Когато погледна към някой от тях, аз не виждам един човек, аз виждам как покрай него се формира множество от хора. След като те излязат на свобода, ги чака най-голямото предизвикателство. Тогава започва истинската битка да се отстояват ценностите. Целта ни е да продължим да работим с тях в бъдеще. Това са наши съграждани, които изтърпяват много тежки наказания, свързани с убийства, отвличания, грабежи. За мен най-голямата награда е да видя как някой от тях загърбва престъпното си минало и осъзнава, че иска да живее достоен и честен живот. Често ме питат дали има резултат от нашата работа, но за мен дори само на двама човека да помогна да променят живота си, е голям успех.
Човек, за да се промени, трябва сам да пожелае това. Когато обаче ти окажат помощ, както прави Иводор Ковачев, тогава пътят на промяната става по-лесен. Това казва Любен, млад мъж, който е натрупал богат житейски опит и след попадането си в Централния софийски затвор.
Целта не е просто да се разнообрази престоят ни, но да променим стария начин на мислене. Нашата мечта, на лишените от свобода, е отвън да ни очаква по-добро и справедливо общество. Аз обаче не съм оптимист, защото виждам колко е голяма ролята на парите в обществото и мисля, че те са объркали живота ни. Хората мислят и вършат всичко за пари, за мнозина те са най-голямата ценност. Заради пари идват най-големите ни беди и се обърква ценностната система на хората. Щом веднъж човек се е продал, нищо не може да го спре да иска повече и повече, без да се замисля какво губи.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..