Лятото е към своя край, но все още има време за интересни събития и фестивали на открито. Един от тях е „Ритъм и бира”, който ще се проведе на 12 и 13 септември в Борисовата градина в София. Фестивалът се провежда за трети път и събира на едно място любителите на хип-хоп, трип-хоп и чилаут музиката. Докато се забавляват сред зеленината в парка, гостите ще могат да опитат и от бирите, които ще се предлагат на място. Тази година фокусът на фестивала са Балканите. Ще бъдат представени микропивоварни от България, Сърбия, Румъния, Словения и Хърватия, като се очаква в София да пристигнат и някои от техните собственици. Повече за фестивала научаваме от един от организаторите му – Христо Араклиев:
Идеята за фестивала се зароди като помислихме, че за хората трябва да има повече фестивали, които са с некомерсиална цел. Целта е да отидат на едно място, където за ден или два да си прекарат наистина добре, да пият една хубава бира и да си починат. Крафт бирите със сигурност започват да се налагат, както вече са наложени в Белгия и Холандия, така че появата им на Балканите, не е изненада и показват, че хората променят вкуса си и се насочват повече към тях. „Ритъм и бира” е по-различен от останалите фестивали с това, че всички ще имат възможност да опитат едни ексклузивни бири, които ако не са обиколили по-голямата част от Европа, не биха могли да опитат.
Идеята на фестивала е да помогне за създаването на „по-качествена и осъзната потребителска култура и начин на живот”. Според Араклиев, това означава, че този тип мислене събира хората и образува малки общества, в които те са със сходни интереси.
През последните години интересът към крафт пивоварството расте постоянно. Свидетелство за това са както множеството фестивали, така и появата на нови малки пивоварни, както и производители. Промените в регулацията за производство на бира, които се очаква да бъдат гласувани през септември в Народното събрание, вероятно няма да се отразят така, както би ни се искало. Те предвиждат за малки пивоварни да се смятат тези, които произвеждат до 50 000 хектолитра годишно, а не както досега 200 000. Какво ще се случи предстои да разберем, а дотогава ни остава да подкрепяме и уважаваме всеки опит за развитие на бирената култура у нас. Такова начинание несъмнено е и предстоящият фестивал „Ритъм и бира”.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..