Омръзнало ви е от ежедневието на бързи обороти, агресията и шума в градовете? Съществува ли място далеч от всичко това, където да се преселим за постоянно? Хубаво е да се заселим сред природата, но от какво ще живеем? Омагьосаният кръг, в който всички се въртим, за да си осигурим що годе нормален стандарт на живот, ни кара да забравим за истинските радости в живота.
Далеч от комфорта на консуматорското общество изход има, но малцина се осмеляват да загърбят удобното, за да се впуснат в приключението на неизвестното. Един от щастливците, загърбили уредения живот в системата, е Никола Куташки, чийто дом е екоселище „Радост”. В него има 6 къщи, от които 4 са напълно реновирани в стар български стил и имат всичко необходимо за посрещане на битовите нужди. В момента постоянно живеещите там са около 10 души:
Идеята е да създадем едно място, където хората спокойно да могат да развият талантите си, да произвеждат храната си, да има чиста вода, слънце и почва – разказва Никола. – За да отиде да живее там, човек трябва да е преодолял желанията, които има в града, защото на село няма онези удоволствия, които предлага града. Трябва да търси друг тип начин на живот, който е свързан с повече тишина, звуци от природата, разговори от сърце. Много мислехме и стигнахме до извода, че е време да се създаде един нов свят. Свят, в който хората живеят без насилие, в хармония с природата, животните и със себе си.
След 13 години в бизнеса Никола Куташки решава, че е време да последва сърцето си и да промени живота си. Той определя стреса и насилието, като основната причина за влошеното здраве на хората. Макар да звучи утопично, той иска да създаде и да живее в паралелна действителност, където насилието отсъства, а хората са щастливи и единни. Създаването на мрежа за обмяна на стоки и услуги, независима от парите е идея, която е заимствал от пътуванията си из цяла Европа през изминалата година. Твърди, че тя е възможна, защото екоселищата стават все повече и във всяко от тях има хора, които са отворени към другите и искат да си помагат.
Животът в екоселище „Радост” не е за всеки и това е напълно нормално – смята Никола. Някои изобщо не могат да се откажат изцяло от удобствата на живота, който водят и да излязат от зоната си на комфорт. Хората, избрали да живеят там, са вегетарианци, а алкохолът и цигарите са забранени. Използването на препарати за бита е минимално. Те са заменени със смеси от естествени материали. Например вместо прах за пране се използват ядки от сапунено дърво. Селището разполага с възможност за езда, собствено кану, тъкачен стан, на който гостите могат да изтъкат красиви пана, ателие за работа с глина и дърво.
За всеки от занаятите има отлично подготвен човек, който разкрива тънкостите им. Мястото е подходящо и за провеждане на различни семинари и курсове, тъй като старите плевни са превърнати в уютни зали. Осигурен е и достъп до интернет, макар целта на общността е той да се използва ограничено. В момента в селището живеят пет деца, за които скоро ще бъде построено училище.
Ако сме спечелили вниманието ви, остана само да откриете това райско кътче. А това е лесно. То се намира в село Горско Косово, на 50 километра от Велико Търново, в община Сухиндол. Подарете си няколко незабравими дни с общността там и със сигурност ще откриете нещо за себе си. Може би след това няма да поискате да си тръгнете.
Снимки: gorskokosovo.com
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..