В Мюнхен бяха свикани полицейски сили от цяла Бавария и съседните федерални провинции Хесен и Баден-Вюртемберг. Мобилизирани бяха части дори и от съседна Австрия, за да подпомогнат операцията. Голяма част от Мюнхен беше отцепена. Полицейското присъствие беше засилено и в други градове, включително и в Северен Рейн - Вестфалия. Чехия обяви, че ще подсили охраната по границата си с Германия, за да предотврати изплъзване на съпричастни към атентата в Мюнхен.
Стрелбата започна малко пред 18 ч. местно време в търговски център „Олимпия“ в квартала Моозах, когато неизвестен откри безразборна стрелба по посетителите на заведение за бързо хранене. Скоро след това полицията отцепи района и нареди на всички граждани да се приберат по домовете си. Голяма част от хората получиха предупреждението на властите за терористична атака по смартфоните си. Целият градски транспорт беше спрян от съображения за сигурност. Затворена беше и централната железопътна гара. На места в града избухна паника поради съобщения за стрелба, които се оказаха неверни. Едва час и половина след началото на събития полицията съобщи, че най-вероятно става дума за терористичен акт, а не за криминална проява. Властите помолиха гражданите да не поместват снимки и клипове на силите за сигурност, за да не подпомагат терористите.
Началникът на кабинета на германския канцлер Ангела Меркел Петер Алтмайер заяви, че никой не иска Германия да се превърне в държава на постоянното наблюдение на гражданите, за да има пълна сигурност за гражданите.
Той не изключи каквато и да било хипотеза за събитията в Мюнхен, дори да са свързани с терора в Ница в Деня на Бастилията - 14 юли. Днес разбрахме със сигурност, че терористът там не е действал сам, заяви Алтмайер.
"Дойче бан" предложи на туристите, които заради транспортния колапс след стрелбата не могат да напуснат Мюнхен, да пренощуват във вагоните на влаковете, спрени на станциите около града, предаде ДПА.
Според замисъла на ръководствто на германския жп концерн, туристите могат да намерят временен подслон във вагоните, както и закуска. След стрелбата беше спрян общественият транспорт в града. Фейсбук активира услугата "Проверка на безопасността" (Safety Check), която позволява на ползвателите на социалната мрежа оперативно да информират, че са оцелели в случай на стихийно бедствие, катастрофа или терористичен акт.
Освен това в социалните мрежи във връзка със случилото се беше стартиран хаштаг "отворена врата", който да съдейства на потребителя да намери безопасно място в града при нужда.
Мюсюлмански вестник съобщи, че мюнхенските джамии ще бъдат отворени тази нощ за всеки, който се нуждае от подслон.
След като стана ясно, че нападателят е действал сам, полицията обяви, че планира да пусне градския транспорт по-късно тази сутрин.
Няма загинали и пострадали българи при снощната стрелба в Мюнхен, съобщи за Хоризонт генералният консул на България в Германия Антоанета Байчева. Имахме обаждане от български граждани. Дадохме информация. Направихме всичко, каквото..
Българката Любомира Иванова, която работи в заведение в Мюнхен, е била свидетел на инцидента. Не мога да опиша страха и паниката в очите на хората , каза Иванова, която се е оказала на мястото на инцидента. Димитрина Димитрова , която също живее..
Германският канцлер Ангела Меркел свиква извънредна среща с шефа на кабинета си и министър за специални поръчения Петер Алтмайер, вътрешния министър Томас де Мезиер и представители на разузнаването. Поводът е вчерашната атака в Мюнхен, където въоръжен..
Смъртоносната стрелба в Мюнхен е "отвратителна терористична атака", целяща да всее страх в Германия, след като Франция беше атакувана миналата седмица, заяви френският президент Франсоа Оланд , цитиран от Ройтерс. Германия ще устои, тя може да..
Американският президент Барак Обама обеща подкрепа на Германия след стрелбата в Мюнхен, предаде Ройтерс. Със сърцата си подкрепяме пострадалите. Ситуацията още не е приключила. Германия е един от най-близките ни съюзници. И разбира се, ние обещаваме..
Президентът Росен Плевнелиев изпрати съболезнователно писмо до германския си колега Йоахим Гаук по повод вчерашната стрелба в търговски център в Мюнхен, при която загинаха 9 души: Този варварски акт на насилие в сърцето на Бавария е потресаващо..
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят,..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от..