„Пера и езера” на Моста на влюбените

БНР Новини
Снимка: Ана-Камелия Дешева

Ще ги видите по пътя за Южното Черноморие, веднага след Бургас, на огромни ята да прелитат, почти над главите ви, за да се приютят край Атанасовското езеро и местността „Пода”. А ако нямате път натам, разходете се по Моста на влюбените в София, до НДК, където изложбата „Пера и езера” ще ви разкаже за чудния свят на многобройните обитатели, избрали за свой дом влажните зони край Бургас. Тя се организира от Българското дружество за защита на птиците по проекта „Солта на живота” LIFE+, който дружеството изпълнява съвместно с Българска фондация „Биоразнообразие” и Черноморски солници.

Езерата и влажните зони изобщо дават живот и дом на изключително много видове животни – отбелязва Емилия Янкова от БДЗП . – Влажните зони, които ние представяме – Атанасовско езеро и защитена местност „Пода”, са местообитание на изключително много птици. В изложбата „Пера и езера сме показали невероятни гледки от България, които се намират съвсем  близо до нас, но не са познати на повечето хора. Те са много достъпни и съвсем близо до домовете ни дори. „Пода“ и Атанасовското езеро са в непосредствена близост до Бургас. Хората, които ходят по Черноморието или са от този район, могат да посетят двете места и да се запознаят не само с прекрасната природа, но и с интересни видове птици и животни.

Магичното Атанасовско езеро променя цветовете на част от водите си от студените синьо-зелени нюанси до топлите розово-пурпурни багри в края на лятото, благодарение на солничното раче, магнезия и „цъфтежа на водата”. Заради многобройните сладководни басейни около него, влажните ливади по бреговете му и блатната растителност езерото предлага подходящи за обитаване места и достатъчно храна:

Интересното за Атанасовското езеро е, че е най-голямата солница на България – подчертава Емилия Янкова. – Тук повече от сто години солта се добива по традиционен начин. Този добив не само не вреди на многобройните си обитатели, а създава благоприятни условия за почивка и гнездене на стотици видове птици, които използват дигите и валовете. Тук се срещат около 300 вида птици или близо 65 на сто от птиците, които се срещат в България. Същото се отнася и за защитена местност „Пода, която се стопанисва от БДЗП още от 1989 година. Тя е голяма малко повече от един квадратен километър. Там се срещат бяла лопатарка, блестящ ибис, малък корморан, които гнездят и кацат по електрическите стълбове, както и шест вида чапли. В изложбата могат да се видят някои от тези видове, а също и къдроглав пеликан и земеродно рибарче, които са световно застрашени.

Нека припомним, че местността „Пода” предоставя възможност за наблюдение на птици:

На „Пода” има природозащитен център, който е отворен целогодишно за посетители. Там има интересни занимания както за деца, така и за възрастни. Има интерактивна изложба, която разказва за езерата и техните обитатели. Има тераса, от която буквално могат да се наблюдават птиците. Има и възможност за разходки. Целогодишно центърът предлага много интересни гледки.

Изложбата продължава до 14 август, а тези, които са се заинтригували от нея, могат да отидат на място и да се потопят в чудния свят на птиците и пирамидите от „бяло злато” край Бургас:

Това е целта ни – да заинтригуваме минувачите и да ги поканим да дойдат на място и да видят тези две прекрасни места. Сега, в края на лятото, птиците се събират, за да отлетят. Точно над местността „Пода” може да се  наблюдава тяхната миграция. Там те започват да се подготвят, за да поемат по миграционния път Виа Понтика, който е вторият по големина в Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10