Extreme Fest е единственият фестивал за екстремни спортове, който се провежда в София. Тази година фенове на спорта и екстремностите имаха възможност да практикуват любимите си занимания в Княжевската градинка (пред паметника на Съветската армия) от сутрин до вечер през почивните петък, събота и неделя. Extreme Fest събра професионалисти и фенове на екстремните спортове, които не просто наблюдаваха отстрани, а можеха да участват в специализирани демонстрации и уроци. Събитието се проведе с подкрепата на Столична община и е част от инициативите „София – Европейска столица на спорта 2018“ и „Европейска седмица на спорта“.
През цялото време градинката беше пълна с хора, някои от които спортуваха, други гледаха с интерес, трети снимаха, а най-лежерните посетители хапваха и пийваха коктейли, докато шумно коментираха нечий велоскок.
Спортовете, които видяхме на събитието бяха: свободно скачане – въздушна възглавница, катерене по стена, бънджи скокове от кран, мото стънт, автомобилен дрифт, картинг уъркшоп, състезание по ролери и скейтборд, BMX състезание, велосипеден тест райд, таекуон-до, фехтовка, шоу по гимнастика, състезание по Стрийт Денс, баскетбол 3 х 3, и бъбъл футбол (хора облечени в надуваеми топки, които играят футбол).
Едно от най-интересните неща, което караше публиката да затаи дъх, беше състезанието по скачане с велосипеди. На опашката за велоскок се запознахме с двадесет и шест годишния Александър Младенов. Той ни разказа малко за себе си и за страстта си към колоезденето, което практикува от повече от 12 години:
Имам няколко типа колела. Някои са за скачане и свободен стил, а другите са за даунхил (спускане с велосипед, най-често в планината). Те са с по-големи амортисьори и по-лесно минават през неравности, камъни, корени, пригодени са за гората. Най-често карам в Борисовата градина, където има специално направени платформи за скок, и в Южния парк. Винаги съм харесвал мотокроса, но за съжаление нямах финансова възможност да го практикувам. Трябваше да заменя тази страст с нещо друго пак на две колела. Започнах със спускането с велосипед, след това усъвършенствах и dirt jump (скачане с колела по пясъчни или каменисти дюни / хълмове). Скачаме на Витоша, но съоръженията са отворени само през уикенда. В София няма много добри условия, но всички, които обичат спорта и този тип каране, се стараят да запазят спорта жив. Даваме всичко от себе си, понякога даже лични финанси, за да се правят нови рампи и скоци. Аз лично не мога да кажа, че имам идоли. Винаги съм споделял опит с приятели. На всеки му вървят различни неща. Учим се един от друг и си помагаме. Състезанието на “Extreme Fest” ме събра с хора, които не съм виждал от години. Радвам се да съм в шоуто и да се видя отново с приятелите си. Винаги съм гледал да бъда атрактивен за публиката и за журито. Важното е да завършиш с няколко добри трика. Това е достатъчно, за да си щастлив и да запишеш деня като успешен. Карането е движение и свобода. Когато излетиш от рампата не усещаш триене и гравитация. За няколко секунди си безтегловен.
Много надъхани и влюбени в спорта младежи като Александър вдъхваха живот на Extreme fest и емоциите им подканваха аматьорите да опитват неща, които едва ли биха посмели друг път. Всеки от трите дни завърши с награждаване на най-добрите в състезателните дисциплини, концерт и специално афтърпарти за разсейване на натрупания през деня адреналин.
Снимки: Луиза Лазарова, БТА, БГНЕС, БУЛФОТО
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..