Когато попитах Джонатан Тейлър, учител по английски език в Севлиево, дали харесва България, той отговори категорично – „Аз я обичам”. Англичанинът живее в севлиевското село Крушево от 2011 година и споделя, че страната ни го е привлекла с красотата и спокойствието си. Той чувства селото като свой дом и иска да остане там, заедно с многото си български приятели. Харесва също да прекарва свободното си време в Созопол. Джонатан е вдъхновяващ музикант, писател и учител.Точно поради тази причина избрах него за събеседник днес, в Международния ден на учителя.
Тейлър среща много трудности, докато е ученик, защото страда от дислексия. Заболяването поставя хиляди перипетии пред англичанина, но това „странно пътуване”, както той определя обучението си, го превръща в обичан музикант и учител. Джонатан е впечатлен от българските си ученици и споделя, че ще ги носи в сърцето си завинаги. Ето какво още коментира той:
Проблемите с поведението на учениците са очевидни, но аз ги приемам. Сравнявайки проблемите тук, с тези в британските училища, мога да кажа, че е абсолютно удоволствие да се преподава в България. Проблемите тук са различни, не са толкова сериозни – децата говорят в час, играят с телефоните си, не винаги изпълняват поставените задачи. В Англия има много насилие и агресия. Тук никога не съм бил обиждан. Българите трябва да се гордеят с това. Тук има социални проблеми. Голяма част от учениците имат желание да се научат, но са разсейвани от останалите, които не искат да се развиват. Моята философия е, че ако не желаеш да учиш, това е твой проблем, но не бива да пречиш на останалите. Проблемът с телефоните може да се реши лесно като се ограничи използването им на територията на училището.
Според Джонатан българските учители са подценени и работят за много ниски заплати, което се отразява на авторитета и самочувствието им:
За чужденец като мен е разстройващо, че учителите тук работят при лоши условия. Не са щастливи. Всички искате нещата да се променят, но какво правите по въпроса? Докато хората не се променят, нищо друго не може да се промени. Бих искал да видя учителите и останалите професионалисти политически активни, по-организирани и по-предизвикващи. Не е решение просто да се примиряват с факта, че мразят работата си и да чакат пенсионирането си.
Силно впечатление у Джонатан оставил български ученик, чието самочувствие било подтиснато от съучениците и учителите. Те му повтаряли, че е глупав. „Рано или късно, започваш да вярваш, че нищо не става от теб, когато го чуваш непрестанно“ – казва Тейлър. Той припознал себе си в това момче, защото изпитвал същите затруднения, заради дислексията си. С усилия и време той успял да накара детето да повярва в себе си и в мечтите си. Англичанинът смята, че не е задължително да си добър във всички училищни предмети и дава за пример Англия, където се организират специални обучителни програми по фризьорство, грижа за животните, дърворезба, работа с метали. По-добре е да се види, за какво учениците имат потенциал, отколкото да прекарват часове, изучавайки нещо, към което нямат и никога няма да проявят интерес. Въпреки всичко, Джонатан твърди, че образованието тук е на добро ниво.
Бъдете горди и се уважавайте, защото, ако вие не уважавате себе си, никой няма да го направи. Вие сте професионалисти и сте в позиция, която ви позволява да инициирате промени. Обединете се, бъдете активни и не позволявайте да се отнасят с вас недостойно. Пожелавам на учителите фантастичен празничен ден.
Снимки: личен архивЕдин от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..