Мащабен проект ще дигитализира културно-историческото ни наследство и природни богатства

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Българската природа и културно-историческо наследство са визитната ни картичка в чужбина. Тяхното опазване и популяризиране би привлякло повече туристи в страната ни през цялата година, разкривайки им нови и непознати досега места, забележителности, занаяти и обичаи.

Тази цел си поставя и мащабният проект „Приятели на българските съкровища 2016-2020“, започнат от Националния научен експедиционен клуб към ЮНЕСКО (ННЕК). За 5 години с помощта на 1200 доброволци ще бъде събрана и представена в цифров вид информация за всички обекти от културно-историческото ни наследство, биоразнообразието и природните ни забележителности. Огромната по обем работа ще бъде извършена предимно от млади изследователи, избрали да се занимават професионално с наука в различни области като история, археология, културология, етнология, изкуствознание.

СнимкаПовече за обхвата на този мегапроект ще научим от председателя на ННЕК Кристиян Калчев:

Като казвам всички, разбирайте наистина всички обекти. Изключение правят онези, които вече не са в състояние да бъдат посетени и не могат да поемат никакъв туристически поток. Като говорим за цялото културно-историческо наследство, трябва да уточня, че това са обекти, които са подавани предварително от страна на общинските администрации. Дигитализирането се извършва по общини. Естествено при работата на терен изникват нови обекти, които са нематериални, например традиционни песни. За мен беше изключително важно, че екипите, които работиха в първите две общини - Дряново и Тутракан, нямаха предварително нищо общо с тях. Това са млади хора, които останаха очаровани от това, че са научили нещо ново. Това допринесе за изграждането на младите лидери в сферата на хуманитарните науки и запознаването им с историята на даденото място, както и за популяризирането му в самата държава.

За работа по проекта вече са се записали близо 400 доброволци, 80 на сто са студенти, а другите са общественици и хора от академичните среди. Има и запитвания от редица европейски страни като Гърция, Беларус, Русия, Франция, Португалия.

Започна и конкретната работа на терен. През октомври две групи изследователи успяха да проучат, заснемат и опишат обекти в Тутракан и Дряново. Проектът неслучайно започна в рибарското градче на Дунав, защото тази година се навършват сто години от сраженията между българи и румънци за освобождението на Южна Добруджа през 1916 година, останали в историята под името Тутраканска епопея. Сред избраните забележителности в града са Музеят на Дунавския риболов и лодкостроене и архитектурният резерват „Рибарска махала“.

До края на годината предстои да бъдат проучени още 8 общини - Враца, Брацигово, Божурище, Ивайловград, Добрич, Каварна, Белоградчик и Димитровград. През 2017 година доброволци ще работят на територията на още 50 общини. При избора на обекти за проучване, те се ръководят от това дали те отговарят на критериите безопасност, достъпност за хора с увреждания и уникалност.

Макар и да се разчита на доброволчеството, за изпълнението на проекта „Приятели на българските съкровища“ са необходими близо 6 милиона лева. Финансирането се набира с дарения. Догодина ще бъде пуснато и мобилно приложение, което дава възможност на туристите да планират посещението си на съответния обект и да видят актуални снимки на неговото състояние. На третата година е предвидена актуализация на вече събраната информация. Към края на 2020 година целият информационен масив ще бъде достъпен на български и английски език на адрес http://friends-bulgaria.eu/bg/. Освен това ще бъде издадена луксозна брошура на немски, френски, английски и руски език, в която ще бъдат представени част от вече дигитализираните обекти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10