Българска платформа свързва пътуващия човек с малките земеделски производители

БНР Новини

Ако живеете в град и си мислите, че единствената ви възможност да се докоснете до същността на земеделието и до фермерската продукция, е да си пуснете игра от типа на „FarmVille”, грешите. Българската платформа AgroRegal създава своеобразен национален дигитален фермерски базар, на който абсолютно всеки земеделски производител има възможност да покаже продукцията си, а потенциалните му клиентите да отидат на място, да се запознаят с работата му и да закупят стоката, от която се нуждаят. Идеята на AgroRegal е да свързва пътуващия човек с малките земеделски производители. Създатели на иновативния проект, който стартира едва преди няколко дни, са Милен Марков, който се занимава с финансите, и Светлин Попов, който отговаря за техническата част. Младите мъже разказват, как се е зародила идеята:

Милен Марков (вляво) и Светлин Попов
Идеята е на 3 години. Тогава се готвех да ставам баща и съпругата ми искаше да купуваме пресни плодове и зеленчуци. Големите супермаркети не бяха добър избор, защото там произходът и качеството на стоките са съмнителни. Направих всичко възможно да ги намирам от малки земеделски производители от цялата страна. Костваше ми много усилия, затова реших, че във века на дигитализацията е добра идея да се създаде точно такава платформа, – казва Милен Марков

Уебсайтът AgroRegal позволява на земеделските производители да качат снимки и описание на своите продукти онлайн, да обявят цена и да предоставят своите контакти. Клиентите от друга страна могат да видят всички налични продукти и разстоянието до тях по карта, да отидат директно при земеделеца, а след покупката да напишат мнението си онлайн. По този начин човек може да се увери, че плодовете или зеленчуците са български. Платформата ще е безплатна през следващите шест месеца. Лесно ли е обаче да пренесем фермерските базари във виртуалното пространство?

Оказа се, че сега е точното време, в което дигитализацията постепенно навлиза в селското стопанство и малките производители започват да се отварят към мрежата и да разбират, че биха имали по-голяма печалба, ако изложат продукцията си виртуално. Ние не заставаме като посредници -комисионери, между купувача и продавача. Ние предоставяме информация. Основният ни мотив е да помогнем и на двете страни и да не отнемаме от стойността на продукта,  – казва Милен Марков.


Емил Тодоров от град Вършец вече използва AgroRegal, където представя продукцията си – сушена арония. Ето как според него платформата ще му бъде полезна:

В България посредниците между земеделските производители и търговците искат да приберат цялата печалба, затова се насочих към портала. Той е една от опциите на малките производители, които работят без ДДС, да пробият на пазара и да получават нужната цена за продукта.

Сайтът се радва най-вече на позитивни отзиви, но създателите му обръщат внимание и на критиката, което им помага да оптимизират платформата и да я направят удобна за всеки. Споделят, че най-големи трудности срещат, докато изградят доверие у хората. Едва седмица след стартирането си, сайтът вече осъществява успешна връзка между двете страни. Още какви иновации очакват AgroRegal в бъдеще?

На първо място ще се опитаме да стигнем до максимален брой земеделски производители. Неминуемо ще има и обучителен процес, защото някои от тях са по-възрастни и тепърва навлизат в интернет средата. Ще се опитаме по възможно най-достъпния за тях начин да им обясним, че платформата ще им носи само ползи, ако се научат да работят с нея. Ще търсим все повече контакти и с пътуващи градски хора – казва Милен Марков, а Светлин Попов допълва:

Ще направим и мобилно приложение, което е копие на сайта, за да достигнем до повече хора навсякъде и по всяко време. Ще се опитаме да приложим максимално това, което хората искат, а не само нашите идеи.

Снимки: Луиза Лазарова и agroregal.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10