Музеят „Земята и хората“ в столицата бе домакин на интересно събитие през уикенда. Тибетският монах лама Науан създаде традиционната за своята родина пясъчна мандала. В превод от санскрит, мандала означава същина. Нейната цел е да ни накара да осъзнаем, че всеки един миг е важен и трябва да ценим своя живот. Да бъдем благодарни, че сме живи, за всичко, което имаме, да не спираме да правим добрини и да уважаваме хората около нас. Според ритуала, на четвъртия ден от създаването й, мандалата трябва да бъде разпръсната в течаща вода.
В Тибет и Хималаите няма болници. Затова хората там се лекуват с билки или с молитва и специалната медицинска мандала. Будистите вярват, че ако двете лечения се случват заедно, ефектът върху здравето на човека е по-голям.
Това е медицинска буда мандала. В средата под статуята на Буда има бял цвят. Той представлява луната, а оранжевият кръг представя слънцето. Медицинският Буда стои върху слънцето и луната. Лотусът има 8 листа и те представляват 8-те различни медицински Буди. Будизмът вярва в прераждането. Затова един Буда може да се прероди в 8 различни същности. Външната част на мандалата е дворецът на Буда. Той има четири различни входа – изток, запад, север и юг. Синята посока е изток, зелената – запад, червената – север, оранжевата – юг. Черният цвят представлява различни видове тъга.
А ето как протича създаването на мандалата:
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..