Как би изглеждал светът без вода? Пустиня? Дори там тя съществува, макар и в минимални количества, тя си проправя път, за да поддържа живата природа. Едновременно жизнена сила и стихия, която погубва с мощта си, без нея животът на всяко същество на земята би бил немислим. Затова и учените определят дали има живот на дадена планета в зависимост от наличието на вода. Тя е навсякъде около нас – в бита, в живите организми, самите ние сме съставени от 75% вода. Свикнали сме тя да е навсякъде в ежедневието ни, без дори да се замислим, че милиарди хора по света нямат дори достъп до чиста питейна вода, камо ли да я използват за битови нужди.
Осъзнали важността от опазването на този удивителен източник на живот, все повече страни по света отбелязват Деня на водата,предложен за честване преди 22 години на Конференцията за околната среда и развитие (UNCED) в Рио де Жанейро, Бразилия. Празникът у нас се организира от Българската асоциация по водите (БАВ) и Сдружение „Аз обичам водата” :
Освен, че правим ден на водата, ние сме й посветили и цяла седмица – отбелязва Антоанета Салфидж от Сдружение „Аз обичам водата”. – Тази година тя се провежда в Университета по архитектура, строителство и геодезия – УАСГ, който навърши 75 години от създаването си. Затова и темата е силно насочена към образованието, студентите и кандидат-студентите. Центърът на събитието е една фотоизложба, която се казва „Фонтаните в България“ и е там вече цяла седмица. Участниците са много, буквално от цяла България. Тази вечер, от 16 часа се провежда официалното награждаване. Все още никой не знае кой е победителят, само част от организаторите и журито. Затова заповядайте в централното фоайе, за да разберете кои са победителите.
Достатъчно ли се грижим за водните запаси в България?
Трябва много добре да си дадем сметка, че в България има достатъчно вода – питейна, алкална, чиста – тя е в много големи количества, много повече отколкото могат да се гордеят други държави и други континенти – продължава Антоанета Салфидж. – А когато имаме нещо в изобилие, не му обръщаме внимание. Така е и с водата, за съжаление. Ние смятаме, че тя е даденост, тече си и сама си се грижи за себе си. Сигурно преди известно време, когато технологиите не са били развити, е било достатъчно водата само да се пречиства и да се поддържа с много по-малко средства. Но колкото повече напредваме в тези области, толкова повече говорим за иновации във водния сектор. В основата на иновацията обаче е човекът и ако той не знае как да я управлява, не можем да гарантираме, че водата ще е със съответното качество и ще могат да бъдат направени сметките. Точно това се случва и в момента, повишава се цената на водата в София с 18 %, като идеята е до пет години да се увеличи с почти 50 на сто, което е страшно много. Основното оправдание е, че в момента в столицата има нужда от инвестиции за иновации в сектора.
В същото време, в България има населени места, където вместо чиста питейна вода тече мътна течност, която не може да се използва дори за битови нужди. Повредите във водопроводите, и в самата София, са често явление, а питейната вода се излива по улиците… за сметка на потребителите. За съжаление, досега все се обръщаше внимание на преработването на отпадните води и се направиха огромни и скъпоструващи пречиствателни станции, а проектите за околоводните цикли на градовете останаха на опашката, подчертава Антоанета Салфидж и продължава:
Наистина доставката на чиста питейна вода остана на заден план. А доколко се реализираха пречиствателните станции – това също е под въпрос. Това е един от основните проблеми в България, за които се говори само на експертно ниво. Какво се получава на изхода на пречиствателната станция – утайки в огромни количества, които са бомба със закъснител. Ако проблемът с утайките не се реши – ние имаме огромен екологичен проблем, за който се мълчи.
Снимки: waterbridge.infoЕдин от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..