Българската антарктическа експедиция отново се отправи на път към Ледения континент. След дълго и опасно пътуване, поради затруднената ледова обстановка, първата група учени пристигна на 1 декември в базата „Св. Климент Охридски“ на о-в Ливингстън. Нейната главна задача е да подготви базата, защото досега тя беше зазимена и може да очакваме всичко – каза председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Той ще замине на 13 декември със следващата група учени от 26-ата антарктическа експедиция.
И през този сезон не са малко предизвикателствата към българските полярници. Предстои изграждането на гараж за високопроходимата машина „Маниту“, с която изследователите разполагат от миналата година. Покривите на всички къщи ще бъдат снабдени със слънчеви панели – така използването на дизелово гориво ще бъде сведено до минимум.
Българската експедиция ще трябва да завърши и един съвместен проект с Монголия, а именно – поставянето на паметник на кирилицата на Антарктида.В него са вградени ампули с пръст от българската земя, а върхумонумента ще бъдат гравирани и образите на създателите на славянската писменост Св. Св. Кирил и Методий.
Още за проекта научаваме от проф. Христо Пимпирев:
Частите на този паметник вече пътуват на борда на испански кораб и очакваме в средата на февруари да бъдат доставени на българската база, което ще даде възможност той да се изгради и монтира. Работата трябва да е много прецизна, с минимално въздействие на околната среда. Ще бъде захванат само с три болта за скалата, за целта по нея не трябва да има растителност, лишеи и мъхове, които да бъдат увредени. Не е леко начинание, защото всяко нещо, което се построи на Антарктида, трябва да отговаря на строги екологични изисквания.
Българските изследователи остават посветени на каузата „Антарктида“, дори когато напуснат Ледения континент. За него до този момент има около петнадесет книги, в които български полярници са събрали научни изследвания и впечатления. Още след първата експедиция (1993 г.), проф. Христо Пимпирев и доц. Борислав Каменов издават „Докосване до Антарктида“. Двамата са първите български геолози, провели научни изследвания в ледената пустиня. След едномесечен престой на базата Изабел Шопова, която живее в Австралия, написва книгата „На юг от разума“.
В началото на ноември се състоя премиерата на алманаха „Непознатата Южна земя – Terra Australis Incognita” със съставител Гергана Лаптева и консултанти проф. Христо Пимпирев и д-р Любомир Иванов. В него са събрани повечето известни досега географски карти, изобразяващи Антарктида от древността, като се проследява тяхното развитие през вековете до днес.
На 4 декември в аулата на СУ „Св. Климент Охридски“ бе представена поредната книга на проф. Христо Пимпирев – „Антарктида – студеният юг“. Ето какво разказа авторът:
Това е луксозно издание на български и английски език и е посветено на 25 години българско присъствие на Ледения континент. Вътре са събрани най-добрите снимки на наши фотографи- полярници. Има описание на растителния и животинския свят, природата на Антарктида. Направен е обзор на всички предишни 25 експедиции, така че това е най-новата книга за Антарктида, която ще даде възможност на читателя да разбере какво България е постигнала за четвърт век на Ледения континент.
Снимки: архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..