Протестът ни е за Национален парк „Пирин“, но и срещу корупцията на всички нива, срещу зависими политици, които не желаят да спазват законите. Това е и протест срещу беззаконието! Защото Пирин и неговото спасяване са символ на всичко това! С тези думи природозащитните организации, обединени в коалицията „За да остане природа в България“, призовават всички българи у нас и зад граница, които милеят за страната си да се присъединят в протестните действия срещу решението на МС от 28.12.2017, даващо възможност за строителство в НП „Пирин“. Те искат също оставката на Нено Димов като министър на околната среда и водите, предложил това решение, обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и международен одит на концесията с участието на гражданското общество.
В отговор министър Димов увери защитниците на Пирин, че няма да се строят хотели и спа съоръжения, а само спортна инфраструктура. С промяната в плана се дава възможност да се правят и водохващания за питейни нужди. Въпреки това еколозите са категорични, че решението на Министерски съвет отслабва защитата на Пирин, като отваря врати за сеч на вековни гори от бяла и черна мура, ела, смърч и бял бор на възраст между 100 и 500 години. Пирин е дом на мечки, вълци, диви кози, редки видове сови и кълвачи, както и на над 70 ендемични растения, от които над 30 се срещат само там. Затова никакво компенсаторно залесяване не би могло да възстанови пораженията от унищожаването на природата на Пирин. Това е и единственият национален парк, който попада в списъка за природно и културно наследство на ЮНЕСКО.
В защита на парка в МОСВ са внесени над 1000 писмени становища и над 100 000 писма от граждани от цял свят.
Виждаме в десетки градове в Европа, но и в Австралия как български граждани, живеещи там, излизат и организират сами протести в подкрепа на НП „Пирин“, които съвпадат с тези в София и в страната – отбелязва екологът, известен защитник на природата в България, Борислав Сандов. – Това подсказва, че българската диаспора все още има чувствителност по тези въпроси, което е много важно. И ако за нея опазването на природното и културното наследство на България продължава да бъде кауза, това означава, че България трябва да работи много повече по линия на съхранението и популяризирането на това наследство, за да държи връзка с българите в чужбина, които чувстват това като част от своята идентичност. Надявам се, че именно с подкрепата на сънародниците ни зад граница и на нашите партньори в Европейския парламент ще се стигне до разплитането на казуса Пирин. Тогава ще излязат на дневен ред истински важните въпроси, свързани с развитието на туризма. На практика ски услугите са много по-скъпи от тези в реномирани европейски курорти, но цените за настаняване и цените на удоволствията са в пъти по-ниски. Банско се превръща в евтина алкохолна дестинация, подобно на Слънчев бряг, където се вихрят всякакви пороци, за които никой не смее да говори.
Изместването на фокуса от истинските проблеми с твърдение, че се дава зелена светлина за изграждането на втора кабинка, създава илюзията у мнозина, че протестиращите са против развитието на ски туризма. Повечето от тях са млади хора, които карат ски и сноуборд, катерят се по планините и са влюбени в природата. Защото са се докосвали неведнъж до най-суровите й форми, далеч от кръчмите и луксозните хотели, които превземат къс по къс българската природа. Някога Банско беше едно спокойно градче, известно като родно място на народния будител Паисий Хилендарски и на поета Никола Вапцаров. От къщите му лъхаше уют и чистота, както повечето селища във високите планински масиви. За планинарите там свършваше „цивилизацията“, за да започне изкачването към втория планински големец в страната – Вихрен, 2914 м.
Хората, които живееха там и се препитаваха от местен туризъм, който беше целогодишен и свързан с планината Пирин, вече нямат място там – отбелязва Борислав Сандов. – Монополизацията на самия туристически сектор и ски-зоната се отразява на всичко това. Малкото китно градче, разположено между Рила, Пирин и Родопите, загуби своя автентичен облик с типичните планински къщи, вкусна храна и красива природа и е много жалко. България не може да се конкурира с Алпите по наклон, височина или дължина на пистите. Пирин е сто пъти по-малък от Алпите и ако ние не предлагаме качество, което е свързано с национално-културната ни идентичност, работим срещу себе си. Наред с това, с изсичането на гората се създават условия за ерозия и наводнения. Затова, преди време река Глазне, която минава през града, преля и наводни всичко наоколо. И колкото повече се сече, толкова по-големи ще са щетите от наводненията. Създава се риск и за човешки жертви.
Казват, че когато фактите говорят, боговете мълчат, но дали фактите в подкрепа на опазването на Пирин ще убедят политиците ни да променят решението си? Трябва да намерим баланс между опазването на околната среда и икономическото развитие, а не консенсус, подчерта преди дни министър Димов.
Протестите продължават...
Снимки: БГНЕС
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..