В Световния ден на радиото БНР показа изложба за своята история

Директорът на Архивния фонд на БНР Антон Митов разказва за експонатите в нея

Снимка: БНР
Днес БНР отбелязва Световния ден на Радиото под наслов „Радио и спорт“, но не само. В централното фоайе беше представена изложба със запазени през годините експонати, разказващи за „Старата къща”. Директорът на Архивния фонд на БНР Антон Митов ни развежда из нея.

Обновената сбирка извади интересни експонати на преден план. Като започнем с японското кимоно, подарък от управата на град Каназава, където Детският радиохор е изнесъл концерт при едно от турнетата си в Япония. То е ръчно везано, много красиво и заслужава да бъде видяно от всички. И нещо любопитно, наскоро в България на посещение беше японският министър-председател Шиндзо Абе. Той бе придружен от съпругата си г-жа Акие Абе, която посети БНР и естествено се зарадва на прекрасното кимоно. Има отделена витрина, посветена на Сирак Скитник. Ще се запознаете с неговата биография, ще видите артефакти, негово притежание. Отделна витрина разказва за първите говорители и първия репортаж, всичко, което е било първо. Показваме и нашите личности – това са преди всичко композитори, които са работили за Радиото. Подредили сме и част от нашия звуков архив, плочи, касети. Разбира се има и характерни предмети за радиото – гонг, микрофон. Отделили сме и място за наградите, получавани през годините, както и наградата „Сирак скитник” дело на Вежди Рашидов.

Архивният фонд на БНР получи тази година наградата „Сирак Скитник” за мултимедиен проект. Какъв е той?

Този мултимедиен проект е страницата на Архивния фонд. Всичко, събирано през годините, показваме на тази уеб страница – снимки, звук, текстове, информация, която ние съхраняваме. Това е само първият етап от нашия проект. Вторият етап ще позволява, срещу заплащане, всеки да може да изтегли  звук – интервю, музика. Така по най-добрия начин ще отворим архивите за широката публика. В нашия архивен фонд могат да се намерят записи, правени по различни поводи, които звучат съвсем съвременно. Ние ги представяме по повод различни годишнини.

Казват, че радиото прави света една махала и всъщност е най-революционното откритие. Какво е радиото за Вас?

Аз днес, чрез интернет, слушах едно радио на Сейшелските острови. Откакто човечеството работи с интернет, се чувстваме в едно голямо село. Така че и БНР чрез интернет може да се слуша във всяка точка по света, включително и на Сейшелите. Попадал съм на статистика, че там ни слушат. Явно има българи или хора, които разбират езика ни – споделя Антон Митов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10