Този път под светлината на прожекторите са ударните инструменти и тези, които свирят на тях. Затова и поканихме в сутрешното ни "Радиокафе" Радосвет Кукудов, който от няколко години е водач на тази група в Симфоничния оркестър на БНР (в чийто състав той е от 27 години - "иначе казано, откакто бях втори курс в Консерваторията"). Чуйте какво разказа той (с едно специално включване на Петя Цветанова по телефона) за програмата, за участниците, за ключовата династия Палиеви (благодарение на Добри Палиев и неговите наследници имаме толкова добре научени и успешни изпълнители на ударни интрсументи). Говорим за огромния интерес към изучаването на ударни инструменти в музикалното училище в момента (когато почти всички останали инструменти, освен китарата, са в криза и няма достатъчно желаещи да свирят на тях), за това, че последната година са приети цели 7 "ударняци". Радосвет разяснява в аванс, че се започва с малкото барабанче, после се добавя ксилофона и след това се разкрива целия голям свят на ударните интрументи, "за свиренето на всеки от които се изисква различна техника" - тимпани, маримба...списъкът е дълъг и интересен.
Името на съботния концерт неслучайно е "Ритмичното букварче" - и за това ще разберете повече като чуете гостуването на Радосвет Кукудов. Ще чуете и за напрегнатия ритъм на живот на тези, които в момента са младите надежди в тази сфера и как те тичат от участие на участие, за широките възможности, които се откриват пред свирещите на ударни инструменти (те са навсякъде, във всеки стил - от класическата музика, през джаза, народната музика, рока...) и за някои, които започнали с ударните и за продължили към впечатляваща композиторска кариера (като Христо Йоцов и Румен Бояджиев).
Концертът (или по-скоро музикално-образователният спектакъл) "Ритмичното букварче" е на 2 юни от 11 часа в Първо студио на БНР. Входът за деца до 12 години е безплатен, билети трябва да си вземат техните родители (но няма да съжаляват).
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..