Трансформацията на едно българско селце е в ръцете на младежката част от населението му. Проактивния подход демонстрира кметът Йонко Димитров – самият той млад човек, с когото се запознах, докато поправя осветлението на сцената на местното читалище, подготвяйки я за поетично четене. Събитието бе част от програмата на второто издание на Долна Малина Оpen Festival.
Започнал миналата година като тридневен празник на спорта, фолклора и изкуствата, второто му издание се оформя като едномесечен уикенд форум, който дава възможност на всеки да представи своя талант и изкуство под формата на турнири, състезания, работилници, изложби и концерти.
Фестивалът се роди след поредица от други събития, обяснява Йонко Димитров. По инициатива на младежите изградихме пясъчен терен за плажен волейбол и направихме турнир за откриването, на който присъстваха хора от цяла България. За мен беше доста любопитно как и защо тези хора идват точно в Долна Малина. Оказа се, че в България има малко места, където да тренират и да се състезават. След това направихме мултиспортен турнир. И тъй като аз съм актьор по професия, се роди идеята да включим и творческа част – театър, музика, кино.
Тази година фестивалът в Долна Малина се разгръща в четири уикенда, всеки от които с различен акцент. Предстоят два дни, посветени на фолклора:
Предвиждаме близо 1000 участници в частта за фолклор и битово изкуство. Миналата година имахме около 1200 участници в различните изкуства за три дни, тази година фестивалът е по-разгърнат във времето и очакваме над 3 хиляди души от цяла България и двойно повече гости. Ще имаме изложба на носии и биопроизводство. Ние сме близо до София, в едно прекрасно село с чист въздух и девствена природа. Всички са добре дошли на този празник, тъй като за нас най-важното е да поддържаме българщината и да възраждаме у младите усещането за България, за общност и традиции.
В авантюрата да бъде кмет на селце с 350 жители, Йонко се впуска като на шега:
След като завърших НАТФИЗ, аз пътувах из цяла Европа. В Лондон завърших продуцентство и кинорежисура. Вече се бях настанил и нещата започваха да се случват в живота ми – снимахме реклами, късометражни филми. Върнах се, поради необходимост да помогна на семейството. И останах. Един приятел ми каза: знаеш ли какво, догодина има кметски избори, защо не се „пуснеш“ за кмет? Не вярвах, че ще ме изберат. Представях си, че нещата стават по друг начин. Но отидох на предизборна кампания, говорих за селото и какво според мен трябва да се случи. Живял съм 25 години в центъра на София, но, обикаляйки света, разбрах, че големите градове като столицата ни се разширяват полека-лека и отиват към малките населени места в периферията. А Долна Малина е на 28 км от града. За мен не е проблем да пътувам, дори ако трябва всеки ден. От Долна Малина до центъра стигам за толкова време, за колкото от единия край на София до другия. И така – на шега станах кмет и вече изпълнявам тази работа две години и половина.
Една от големите трудности, които Йонко успешно преодолява, е разединението на населението. Стараем се да се обединяваме, тъй като това е единственият начин, по който можем да градим и да създаваме, казва младият мъж. С участие на много от хората направихме мини парк, изградихме сцена, младежки клуб, пясъчен корт, беседка с площадка… Без населението нямаше как да се случат нещата, тъй като пари няма. А когато намерим малко финансиране са необходими и ръчички, както казва една моя съселянка. Така започва и фестивалът в Долна Малина.
Снимки: личен архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..