Четиринадесетото издание на фестивала „Дни на предизвикателствата" поставя на фокус опазването на водата

БНР Новини

Обединяващи каузи за опазването на природата, страст към силните изживявания и вдъхновяващи разкази на приключенци отново събраха в рамките на три дни (3-5.12) любителите на екстремните спортове и природата на четиринадесетото издание на фестивала „Дни на предизвикателствата“. Напук на мъглата, захлупила София, пространството пред аула "Максима" на Университета по архитектура строителство и геодезия се изпълни с усмихнати младежи, заредени със свежи и нетрадиционни идеи за опазване на природата. Тази година форумът привлича вниманието на посетителите върху проблема с опазването на водните басейни в световен мащаб и усилията на младите хора в България в борбата със замърсяването на Черно море. Сред тях е и Илияна Стоилова, бивш състезател по уиндсърфинг, която заедно с Йоан Колев в края на септември измина за три дни с уиндсърфразстоянието (300 км) от Дуранкулак до Резово – най-северната и най-южната точка на Българското Черноморие. Това бе първото по рода си предизвикателство, наречено WIND2WIN, което имаше за цел да привлече вниманието на българите върху проблема със замърсяването на Черно море с пластмасови отпадъци.

Илияна Стоилова и Йоан Колев „преодоляват“ купищата отпадъци по брега по време на  своята акция




Идеята за прекосяването на Черно море е много отдавна – разказва Илияна. – Искахме да представим проблем, който е свързан с Черноморието, а пластмасата е един от най-видимите. Затова решихме чрез екстремния спорт да покажем, че морето е ценно за нас като източник на ресурси. Пластмасата застрашава не само живота на водните обитатели, но и на нас, хората, в дългосрочен план. За мен този проблем е свързан с нашия начин на мислене и понятието „еднократна употреба“, което трябва да излезе от речника ни. Консумираме и хвърляме, без да мислим за последствията. Има връзка и с вътрешния свят на човека, който трябва да осъзнае каква стойност има околната среда за нас. Тази консуматорска настройка се пренася и във взаимоотношенията между хората. Не се създава истинска връзка, а еднократно общуване. Липсва устойчивост.

Роксан Пико и Илияна Стоилова
Данните от проучване на Българска академия на науките и лабораторията за морска екология в Созопол от август 2017 г. са тревожни. Те сочат, че Черно море е силно замърсено с пластмасови отпадъци в зоната между Бургас и Калиакра. Това са предимно индустриални полимери или пластмасови бутилки, найлонови торбички, парчета от рибарски мрежи, опаковки, чували. Още по-стряскаща е статистиката в световен мащаб. Председателят на Общото събрание на ООН еквадорката Мария Фернанда Еспиноса тези дни предупреди, че всяка година 80 процента от пластмасите свършват в океаните. Това са между 8 и 12 милиона тона. До 2050 г. в моретата ще има повече пластмаса, отколкото риби. Пластмасови микрочастици вече се намират в солта и водата и се смята, че всеки човек на планетата ги съдържа в организма си, заяви Еспиноса пред международната общност.

Използването на природните ресурси и превръщането им във замърсители е един от най-големите проблеми на съвремието ни – подчертава Илияна. – В природата всичко се изгражда и разгражда, а ние създаваме „суперпродукт“ като пластмасата, който не се разгражда. И все пак потреблението на пластмасови продукти зависи от производството и предлагането им. В тази връзка са и мерките на ЕС за ограничаване на някои предмети за еднократна употреба като сламки, торбички, клечки за уши и др.

Усилията са двустранни – отбелязва Роксан Пико от Surfrider Foundation Europe, София*.Те са както от страна на потребителите, така и от страна на производителите. Мисля, че всеки трябва да бъде отговорен за действията си. Нашата цел е да научим хората стъпка по стъпка да търсят алтернативи, да консумират по различен начин. Това са малки стъпки за човека и големи за човечеството.

Снимки: Дарина Григорова и архив

–––––––––––––––––––––––––––––––––

*Surfrider Foundation Europe, София е част от международна европейска фондация, насочила усилията си към опазване на океаните и моретата. Чрез образователни програми, организирането на различни спортни мероприятия,  почистване на плажовете и др. организацията се стреми да промени мисленето на хората към устойчиво използване на водните ресурси.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10