Към финала сме на една много тежка система – да разработим интервенционна система в областта на обществените поръчки, а те обхващат и обществените поръчки в областта на енергетиката, каза в предаването "Неделя 150" Елеонора Николова, и. д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет /БОРКОР/.
След приватизацията през 1997 – 2001 г., монополни дружества, включително и с държавен капитал продължават да експроприират вече обществения ни бюджет през обществени поръчки и през процедури, чрез които те имат пълната мощ и сила, каза Николова.
Най – малкото ние не може да сме държава, която преспокойно да констатира, че не може да преследваме корупционни престъпления на плоскостта на търговското право, защото това е нарушение на Конституцията и нарушение на общото понятие за длъжностно лице. Това бездействие от страна на Главната прокуратура, неотнасянето на този въпрос най – малкото до Общото събрание на Върховния касационен съд, за мен е тревожно. Много е удобно да не може да преследваме длъжностни лица, но това за мен не е в полза на обществото и в съзвучие с нормите на правораздаване, заяви в предаването "Неделя 150" Елеонора Николова.
Директорът на БОРКОР посочи, че Наказателният кодекс, създаден през 1968 г., е създаден да обслужи едни съвършено други отношения – социалистическите отношения на социалистическата икономика. Николова заяви, че винаги е поддържала становището, че прокурорът не може да бъде наблюдател. Прокурорът трябва да бъде инициатор на разкриване на пороците в нашия обществен живот и да инициира промяна, каза Елеонора Николова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.