Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Джоков: Политически лица одобряват списъците, по които се получават дървата за огрев

Снимка: БГНЕС

Преди 2 месеца инициирахме среща в парламента, на която поискахме промени в Закона с цел премахване на небивалата централизация и монополизация в сектора и създаване на условия за развитие на малкия и средния бизнес. За съжаление, голяма част от нашите предложения не бяха обсъждани на заседанията на работната група. Философията на Закона беше запазена. Шестте мегапредприятия също бяха запазени. Сменени бяха само двама от директорите.

Това каза по повод предлаганите от БСП промени в Закона за горите, които ще позволяват на физически лица секат на по-ниска цена дърва за огрев, заместник-председателят на браншовото сдружение на практикуващите лесовъди и горски предприемачи БУЛПРОФОР Димитър Джоков в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".

В промените, които са предложени, има няколко положителни неща. Например отпадна членът, който позволяваше на големите фирми да сключват дългосрочни договори за 15 години при закупуване на дървесина на корен, конкретизира се понятието "местни фирми", намали се срокът за залесяване след пожари, забрани се на енергийните дружества да горят необработен дървен материал за производство на електроенергия, чиято цена се подпомага от държавата.

Джоков заяви, че работната група е приключила работата си по Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, но предложенията на БУЛПРОФОР вероятно ще бъдат представени пред Комисията по земеделие и гори в НС, защото са внесени в НС от няколко депутати. Сред него в момета в точката, която позволява на хората да добиват сами дървесина, личи популизъм и връща ситуацията "едва ли не в Средновековието". Той уточни:

Списъците, по които физическите лица ще получават дърва за огрев, се изготвят от кметовете на общини и кметовете на населени места и се одобряват от директорите на териториалните поделения. Всички лица, които изготвят списъци и ги одобряват, са общо взето политически лица. В тези списъци влизат основно представители на прокуратура, съд, полиция, на местната общинска власт. Влизат хора, които карат мерцедеси. Ние предложихме тези списъци да ги изготвят дирекциите по социално подпомагане към всяка община, които са наясно кои хора са социално слаби и имат нужда от помощи. Това наше предложение не беше прието.

Джоков коментира и члена, който позволява на хората сами да добиват дървесина:

Когато се пуснат много хора да добиват сами дърва в гората, както предвижда този член 111, той създава много предпоставки за нарушения и кражби на дървесина в гората. Неслучайно никой не можа да отговори кой ще контролира дърводобива в гората, когато много хора влязат изведнъж и започнат сами да добиват дървесина. Създават се и много предпоставки за злополуки.

Експертът уточни, че браншът е имал предложение, което е щяло да намали значително кражбите – всички средства за пренос на дървесина да отговарят на изискванията на Закона за движение по пътищата и да са снабдени с GPS, но то не е било прието.

Цялото интервю с Димитър Джоков можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени