По-разумно е политиците да помислят съзнателно за това как да разположат дебата по проблемите на сигурността, защото за този дебат се изискват преди всичко професионална експертиза, широка публичност и политическо решение. Това заяви в предаването "12+3" Атанас Мерджанов от БСП, който е и председател на вътрешната комисия в Народното събрание.
Трябва да припомня на президента, че до голяма степен имаше съгласие в края на 2012-а г. по тези въпроси, но очевидно развръзката през следващите месеци, не без поведението на самия президент, допринесоха до някои разногласия в това направление.
Мерджанов припомни: Имаше проекти на ГЕРБ - пакет от 4 закона, които не видяха бял свят заради болезнените амбиции на тогавашния вътрешен министър. Той бе категоричен, че последвалите протести не могат да се обвързват с неприемането на този пакет закони.
Относно въпроса дали НСО трябва да бъде преместена или да остане към президента, Мерджанов изказа мнение: Не е изразено ясно и категорично намерение по този въпрос. Изказана е една хипотеза, която не е лишена от смисъл и логика, от гледна точка на поведението на президента през последните няколко месеца. Той претендира, че държавният глава е обединител на нацията, но неговите действия напоследък съвсем не водят в това отношение. Един подобен въпрос би следвало да се обмисли още веднъж от експертите при максимална публичност и тогава да бъде взето политическото решение. Много е важно да видим какъв е конкретният проект, който ще внесе МС. Всичко това е в рамките на една подготовка, така че не можем да коментираме неща, които не са реалност в момента.
Запитан дали биха използвали това, по което ГЕРБ са работили, Мерджанов каза: Без съмнение една част от тези законопроекти ще бъдат взети като основа. Двата закона – за разузнаването и военна информация, бяха относително готови и по тях ние тогава нямахме драстични забележки, по-скоро ги бяхме приели като възможните и нужни закони.
Никой няма интерес прибързано да решава проблеми, които касаят националната сигурност. /.../ Президентът би постъпил доста по-правилно, ако се включи в разговора за търсенето на професионално и политическо съгласие по тези въпроси.
Според него основният проблем е, че е много широк обхватът на охраняваните лица в България, което буди недоумение и дразни хората.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.