Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Иванов: Липсата на контрол над водоемите доведе до ситуацията в момента

Георги Божинов: Многократните изменения на Закона за водите го направиха в обем, труден за приложение

Освен думите на Бойко Борисов, че ситуацията с наводненията не може повече да се търпи, има и думи на друг отговорен министър, който казва, че трябва да свикваме. Смятам, че трябва да се работи така, че да се овладява ситуацията на непрекъснатите климатични изменения и да се минимизират щетите, каза депутатът от БСП и член на Комисията по околна среда и водите в парламента Георги Божинов в интервю за предаването "12+3".

Божинов посочи общи беди за България, които, по думите му, се проявяват с пълна сила при наводненията:

Ние, българите, последните 20-25 години упорито разрушаваме изградени системи, без да знаем точно какво ще направим след това или да можем да го направим на нивото на разрушеното. /…/ Вторият голям порок е, че в България, когато обществото е готово да отдели публични средства за неотложни и важни решения, винаги се намира някой, който измисля системата за усвояване на средствата, парите се усвояват, разбирайте прибират, а решенията ги няма. Хиляди са проектите и проектчетата за почистване на корита, за корекция на реки, за предпазни стени, за бентове, за противосвлачищни мероприятия, няма неусвоени пари по тези проекти, но решенията са или частични, или не вършат работа до край, или са причина за наводненията.

По думите му в момента се подготвя поредното изменение на Закона за водите:

Многократните изменения на Закона за водите обаче го направиха в такъв обем, че той е труден за приложение. Веднага след приемането на тези изменения трябва да започне да се работи по три отделни закона, както беше предвидено в една някогашна стратегия. Отделен закон за управление на водите, в който неразделна част да бъде проблемът за вредното въздействие на водите и управлението на тези мероприятия. Вторият закон трябва да бъде за регулиране на отношенията във ВиК сектора. Една част на Закона за водите, която го направи тромав и неприложим. Трето – трябва да има отделен закон за геотермалния потенциал на страната и за минералните води. Това решение може да даде голям тласък и на енергетиката, и на земеделието, и на туризма. Нашата цел трябва да бъде въвеждане на такива безразрушителни геофизически методи за контрол на тези съоръжения, които да дават постоянна информация и органите, които ще се конструират по силата на изменението на закона да извършват превенцията и контрола.

Станислав Иванов от ГЕРБ потвърди, че на сайта ма Министерството на околната среда и водите е публикуван законопроект, който урежда липсващия контрол на водоемите:

Този контрол ще даде ясна представа за състоянието на язовирите, за това как се експлоатират, кой ги експлоатира и ще ни даде цялостна картина за възможностите да се изпълняват дейности, които да не ни оставят пред свършен факт, а дейности, които превантивно ще бъдат съгласувани и ще предотвратяват по-нататъшни ситуации. Контролът ще се възложи на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Досега нямаше единен орган, който да осъществява цялостен контрол. Проблемът досега беше липсата на единен орган за контрол на водоемите. Липсата на контрол на водоемите доведе до ситуацията в момента.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна