Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Лилов: Езикът на омразата поражда латентен расизъм

Според Цветан Вучков от Либертарианското общество, критериите за език на омразата са неясни

Виктор Лилов
Снимка: БГНЕС

Има фиксирани в закона конкретни защитени признаци и критерии за език на омразата. Когато словото на омразата е насочено срещу един подобен признак, въздействаме подсъзнателно върху определени общности. Повърхностното отношение и слагането на етикети поражда определено поведение, което може да бъде и агресивно и поражда латентен расизъм. Това мнение изрази в предаването "12+3" Виктор Лилов от партия ДЕОС. По думите му словото поражда и оформя определени поведения, а когато индивидите са в група, може да се стигне до радикални ситуации. Лилов онагледи това, като направи паралел с Руанда, където седмици преди геноцида по радиото е имало агитация към насилие.

От своя страна Цветан Вучков от Българското либертарианско общество коментира, че когато свободата на словото не се ограничава, можем да си дадем сметка колко са радикални или глупави онези, които говорят. Ако някой слага филтър и играе ролята на балансьор, а ние не чуваме тези лоши неща, няма да сме наясно каква е реалността, убеден е Вучков.

Ако се позовем конкретно на Руанда – това е институционализирана омраза и призив към геноцид, съгласи се той, но изтъкна, че е важно къде е границата на езика на омразата. Вучков даде пример с преследвани от полицията хейтъри от фейсбук в западни държави и отбеляза колко е важно да можеш да чуеш аргументите на противника. Виждам двоен стандарт и лицемерие. Хем сме "за" свободата на словото, хем езикът на омразата се интерпретира избирателно, смята той:

Винаги я има опасността заради неясните критерии, ходим по наклонена плоскост.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени