Благодарение на споделеното родителство се гарантира на детето, че въпреки раздялата на родителите му и двамата активно ще присъстват в живота му, докато се превърне в зрял човек, уточни Борисов.
В момента имаме несподелено родителство, при което детето остава при единия родител – по-често майката, а другият се превръща в "неделен" татко или "неделна" майка и връзката между тях постепенно излинява, а в някой по-тежки случаи се получава отчуждение, коментира още той. По думите му, при споделеното родителство идеята е да може родителят да участва активно във всички дейности, засягащи детето – хранене, приспиване, писане на домашни.
Психолозите са изчислили, че за да има нормална връзка между дете и родител, на годишна база прекараното време с родителя трябва да бъде не по-малко от 35% от общото време, посочи още Пламен Борисов:
Ако го пресметнете в дни и часове при сегашната система, на практика детето трябва да прекарва всичките си ваканции и уикенди при единия родител, а цялото си ежедневие – при другия, което нито е честно, нито е справедливо.
Споделеното родителство е добро за всички, защото дава възможност на майките да се развиват и като личности, каза в допълнение Пламен Борисов:
Много е радващ фактът, че все повече майки подкрепят споделеното родителство. Има дори феминистки организации за споделено родителство.
Борисов даде примери с държави като Швеция, Франция, Белгия, Германия, Испания и Италия, където има законодателство по темата:
Искрено се надявам и можем да го докажем, че сегашното законодателство го позволява, защото то не го забранява, това е принцип в гражданското право. Няма нито една норма, която да казва къде и колко време да прекарва детето, при който и да е от родителите си. Това, което имаме като една лоша практика в момента, е наложена от практиката, няма го записано в норма. Напротив, има норма, която казва, че и бащата и майката са еднакво отговорни за правилното развитие на детето си.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.