Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валерий Тодоров: Все още не e ясна мотивацията на атентатора от Санкт Петербург

Снимка: БГНЕС


Тезата, че атентатът в Санкт Петербург е свързан с решаване на вътрешни противоречия е по-скоро спекулативна, заяви в предаването "12+3" журналистът Валерий Тодоров – дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия. Според него все още не е ясна мотивацията на атентатора и как е успял да внесе бомбата в метрото:

Защо именно този акт, много други поводи могат да се намерят, ако трябва да се затягат някъде гайки. Мисля, че това е по-скоро спекулативна теза. По-интересен е самият факт на този атентат, тъй като Санкт Петербург беше пощаден досега от тази вълна на терористични актове, която особено през периода 2000-2005 година, след войната в Чечения, заля Русия. Обяснява се с това, че там няма нито големи щабове, нито струпване на войски, после Санкт Петербург е един от най-европейските градове в Русия.

Така или иначе в опитите за атентати, които са предотвратявани преди това, е ставало дума за десни екстремисти. За първи път религиозен екстремист попада в полезрението на такива събития и до този момента не е ясна мотивацията на този терористичен акт, както и на самия младеж – 22-годишен, роден в Киргизия, етнически узбек, през 2011 година получава руско гражданство, работел е в суши бар, едновременно с това и като автомонтьор. Никой от хората, които са общували с него, от приятелите му, не е забелязал някакъв вид радикализиране. Другата странност е, че през 2015 година в Санкт Петербург беше похарчени доста средства и бяха взети доста средства за личната сигурност и за общата сигурност на гражданите, особено в метрото. Как е успял този младеж да прекара не само самата бомба, но и металните предмети, които са струпани около бомбата?

Валерий Тодоров смята, че е много трудно да се открият индивидуалните атентатори:

От една страна, може би пропуск, провал на службите, от друга страна, някои от експертите обясняват с факта, че тези металотърсачи, камерите, те се обслужват основно от пенсионери, при това с два и повече пъти по-малък състав от този, който е необходим. Но при струпване на много хора в метрото в часовете пик, това са стотици хора, които трябва да преминат през тясно пространство, очевидно, че мерките за сигурност невинаги могат да дадат очаквания резултат. Особено когато има хора с такъв тип психология, склонни към атентати, насочен към гражданското население. Даже един от руските експерти казва, че единствено много добре подготвен криминален психолог може да различни потенциалния терорист в тълпата.

Тодоров е на мнение, че случилото се няма да промени външната политика на Русия, но е важно службите да си сътрудничат за разкриването на мотивацията на евентуалните атентатори:

Главното е в мотивацията, какво може да мотивира терористи да взривят бомба в една или друга точка на Русия. Това е важно да се изясни. Сега, когато факторът "Ислямска държава" работи, когато имаме конфликта в Сирия, в други горещи точки, възможността да се увеличава географията на индивидуалния терор, за съжаление, ще нараства и е необходима по-добра координация не само между руските служби, но и между службите от цяла Европа, от цял свят.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени