Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г. Харизанов: Казусът "Добрев" показва, че е редно партиите да помислят как сами да си сложат спирачки

Б. Попиванов: Ето какво се получава, когато една политическа сила завладее целия политически терен и концентрира всички политически и икономически отношения

Снимка: архив
Казуса за подадената, но неприета, оставка на депутата Делян Добрев от ГЕРБ коментираха в ефира на  "Хоризонт" и предаването "12+3" политолозите Борис Попиванов от Института "Иван Хаджийски" и Георги Харизанов от Института за дясна политика.

Борис Попиванов смята, че събитията, провокирани от случващото се в Хасково, които доведоха до оставката на Добрев и до размяна особено остри реплики между политическите сили, обвинения за роднински назначения и партийно обсебване на икономически позиции, само изкарват на показ процеси, които се се развивали дълго време. Като отбеляза, че премиерът Бойко Борисов очевидно има проблеми с ГЕРБ, анализаторът коментира:

Вижда се какво се получава на практика, когато една политическа сила успее да завладее целия политически терен, да концентрира в своите ръце всички политически и икономически отношения и оттам насетне започва да чувства много сериозна безнаказаност. И всички тези вътрешни разпределения на ресурси, така характерни за българското общество, те излизат на показ, те загубват определени нива на приличие и всъщност липсата на някакви по-сериозни идейни и политически, ценностни основания да съществува ГЕРБ я превръщат в това, което виждаме:  Разпределение на публични позиции, на ресурси чрез инструментариум на публичната власт, на местното самоуправление и така нататък.

Няма изненада, според мен, за тези, които го виждат. Въпросът е, че за първи път стигна в парламента и предизвика този нелеп дебат тази сутрин, отбеляза още Попиванов. Според него от ГЕРБ също не са отричали, че има подобни лостове за влияние, като дори са се гордели с това: Но се гордеят с това даже, просто защото това е начинът, по който се събират хора, начинът, по който се събират привърженици, начинът, по който се контролират в крайна сметка тези, които ги подкрепят, тези, които ги държат на власт вече е трети мандат, отбеляза анализаторът.

Георги Харизанов, който шеговито нарече днешните събития в Народното събрание и отхвърлената оставка на Делян Добрев като "начало на депутатско робство", смята, че колизиите, предизвикани от казуса "Хасково", са резултат от неразбиране и недобро функциониране на демократичните механизми у нас. Той коментира, че "много се надценява тази тема":

Факт е, че днес въведохме депутатското робство официално, като държава – човекът, който не иска да е народен представител, но му казват: Ще стоиш там!". Така че, имаме някакво нововъведение.

Според мен проблемът е, че навлизането в цялата сага, която стана изключително досадна вече, и тези дебати днес, това се дължи на неразбирането на това как функционира демокрацията, защото по нашите ширини тя още не е започнала много-много да функционира – тя е само 20-годишна в България.

Установените демокрации нямат проблем с това, че човек, който на избори е натоварен с цялата отговорност – както Делян Добрев, той е партийният лидер на ГЕРБ за цяла Хасковска област, той е човекът там, който е натоварен с тази отговорност. В установените демокрации хората нямат проблем с това, че този, който е натоварен от избирателите с отговорността, си съставя екип и си управлява по свое усмотрение, отбеляза Харизанов и добави, че смята за логично партиите да преосмислят своите правила за организация и принципите за съвместяване или забрана за съвместяване на различни длъжности, което води до концентрация на власт:

Ако има нарушение на формални правила – има органи, ако има нарушени морални норми, избирателите отсъждат. В Англия например нямат закон за конфликт на интереси – там избирателите решават престъпени ли са някакви морални норми или не. Но тъй като при нас демокрацията е изключително крехка, обществото е много чувствително към тези теми и реагира с огромно напрежение, което, според мен, е повод да се преосмисли устава и функционирането на партиите – не само на ГЕРБ, съвместяването на длъжности, и редно ли е един човек да е и депутат, или кмет и шеф на партията, и главен кадровик там, и "вся и всьо" в цяла една област в страната – според мен – не! 

И мисля, че докато демокрацията ни не достигне тази зрялост, е редно самите партии – защото това не е проблем само на ГЕРБ, само на БСП и само на ДПС – това е проблем на всички партии, които се докопат до властта. Според мен е редно да се помисли точно в тази посока партиите сами да си сложат спирачки. Преди това един човек да стане "вся и всьо" в цяла една област на държавата.

Анализите на Борис Попиванов и Георги Харизанов, които коментират и индикациите за война между институциите правителство и президентство, можете да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени