Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гробището, където са погребани родителите на писателя Йордан Йовков, е обрасло с растителност

Снимка: Мая Щърбанова


На 15-ти октомври се навършват 80 години от смъртта на майстора на късия разказ в българската литература Йордан Йовков. По този повод Дом-паметникът с неговото име в Добрич организира редица прояви през целия месец, част от които са изложбата "Йордан Йовков – живот в словото", фотодокументалната изложба "Пътуване из света на Йордан Йовков", представянето на сборника  "Йовковите архиви разказват. Документи и спомени" и книгата на Рада Въртунинска "Усмивката – емоционален щрих в творчеството на Йордан Йовков".

Пази ли се споменът за Йовков и неговите родители Стефан Йовков и Пена Бойчева в село Йовково, някога Чифут куюсу, община Генерал Тошево и кой поддържа днес християнското гробище, където са тленните останки на родителите на писателя?

Родителите на Йордан Йовков Стефан Йовков и Пена Бойчева са родом от село Жеравна. Баща му е овчар и прекарва голяма част от годината в плодородна Добруджа, където има много свободни пасища. След Освобождението на България двамата се местят в село Йовково. Същата е съдбата и на много други овчари от Жеравна и така в тогавашното село Чифут куюсу българското население е само от Жеравна.


През 1941 година селото бива преименувано на Йовково, в чест на големия български белетрист. Днес в него живеят около 300 души, като част от тях са татари, а другата турци. Последният българин в селото, дядо Стефан, умира през 2002 година и тогава е направено и последното погребение в християнското гробище. Защо именно това гробище е важно за нас, разказва главният уредник на Дом-паметника "Йордан Йовков" в Добрич Кремена Митева:

Когато през юни 1904 година бащата на писателя умира, той д погребан в градината на собствената им къща. Десетина години по-късно умира и Пена Бойчева. И тя е погребана в градината. Това е причината през 1943 година да ги погребат в общ гроб в съществуващото вече християнско гробище.


Това християнско гробище не се ползва от десетилетия. То не просто е оградено, то е заключено и се е превърнало в едно, за жалост, изоставено място. Всичко гробове са обрали с високи храсти. Има дървета. Трудно проходимо е. Трудно е да се достигне до гроба на Йовковите родители. Внукът на Йовков – Боян Попов, много обича да ходи в Йовково и той е опитва всеки път да сложи цвете на гроба на своите прабаба и прадядо. Опитвали сме се и ние да го правим и знаем колко е трудно. Трябва да има един траен ангажимент, една политика.

Община Генерал Тошево, както и малкото кметство на село Йовково се опитват със собствени сили да се справят с поддържането на това гробище, споделя кметът на селото Алиибрям Хасан.

Не са в добро състояние, не само християнските, и другите гробища, поради това, че вече не е като едно време всеки да си посещава гроба на роднини и на близки. Каквито средства имаме, опитваме се да поддържаме в някакъв вид, но не можем да кажем, че са отличен вид.

По думите на Кремена Митева, прави чест старанието на общината да поддържа жива паметта за Йовков чрез  новата експозиция в село Красен, реставрирането на Филиповата кръчма и църквата "Св. Николай", в момента се работи по проект за превръщането на мелницата на Албена в село Горен Извор в туристическа дестинация и като че ли вече е крайно време да се обърне повече внимание и на гроба на неговите родители в село Йовково. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна