Починалият точно в деня на Председателството данъчен инспектор трябваше да покаже на нашите гости, и особено на Жан-Клод Юнкер, че в България организираната престъпност не е заприличала на организираната престъпност в другите държави и не е тръгнала да изчезва, както бе написано в последния доклад на Европейската комисия, огласен на 15-и ноември. Този доклад, така да се каже, беше един жест на добра воля към задаващото се Българско председателство, но той не беше верен в тази си точка, посочи Терзиев.
Журналистът обърна внимание на съкратената версия на речта на Жан-Клод Юнкер на сайта на Българското председателство, от която е изваден важен пасаж.
Самото европредседателство е рутинно събитие и е повод всяка страна да види себе си в огледалото, което е колективно, отбеляза политологът и преподавател Димитър Димитров:
Фактът, че имаме все пак в рамките на някакъв такъв формат място, в което можем да се опитаме, ако не друго (тъй като в ЕС в края на краищата става въпрос за консенсуси), да придвижим каквото и да било в дневния ред - например Западните Балкани (не че ще решим нещо), поставянето в дневния ред на толкова усложнена политическа организация, или общност, на нещо, което идва от наша инициатива, би трябвало също да считаме за успех. Ако го нямаше Европредседателството, колкото и да бяхме говорили за Западните Балкани, никой нямаше да ни обърне внимание.
България трудно ще даде тон на целия Европейски съюз, поясни Светослав Терзиев:
И когато се концентрира дейността в Брюксел, водеща роля няма да има България, водещата роля ще бъде на Европейската комисия, защото тя задава дневния ред, който минава от председателство на председателство, тя го координира. /.../ И когато една нова в тази област държава, която няма опит, която няма и такава политическа тежест в Европа, е начело на Съвета на ЕС, естествено, ролята на Комисията нараства още повече. Друго е, когато начело е Германия или Франция.
Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл.