Българското актюерско дружество организира по повод своята 30-годишнина форум за пенсионната система, на който за пореден път беше дадена гласност на проблемите, свързани с демографската ситуация и предизвикателствата пред т.нар. тристълбов пенсионен модел в България.
Зависимостта на първи солидарен стълб от бюджета е трайна тенденция - близо половината от общите разходи на държавното обществено осигуряване ще бъдат финансирани и занапред с трансфери от държавния бюджет. За втория стълб на дневен ред са идеите за въвеждането на мултифондов модел, иначе казано на инвестиционен избор на осигурените, за да има по-висока доходност и по-висока втора пенсия. В крайна сметка, е ясно едно - актюерите и експертите в пенсионния сектор са си свършили качествено работата само ако крайният ѝ резултат е разбираем за гражданите.
"Най-масовият фонд е универсалният, който е задължителен и в който се пренасочва част от задължителната осигурителна вноска. В него активите са 21 млрд. лева. ... По статистиките на НСИ ние виждаме, че в момента 2,8 млн. души са средномесечният брой на осигуряващи се лица, което води и до сравнително незадоволителния коефициент на зависимост на пенсионерите спрямо работещите, осигуряващите се лица - около 72%, което означава, че 10 работещи издържат 7 зависими", каза пред БНР председателката на Българското актюерско дружество Татяна Битунска.
Политическият риск е нещо, което актюерите не могат да предвидят, подчерта тя и обясни:
"Ние се опитваме да оценяваме, на база на наблюдения, рискове, свързани със здравето, с живота на хората, както и природните рискове, свързани с човешка намеса или небрежност, но политическият риск е нещо извън нашата експертиза".
Интервю на Мария Костова с Татяна Битунска в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.