Разговор на деца с тайконавти ще има този следобед. Поводът е 75-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България. А домакин ще е БАН.
Знаете, че Китай също има космическа станция - в превод "Небесен дворец", космическа лунна програма и планове да достигнат Марс.
Китай донесе тази година и единствената в света проба от обратната страна на Луната.
България също прави стъпки към това да може наши учени да я проучат, каза пред "Хоризонт" доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН.
"Децата зададоха различни и интересни въпроси, чакаме с интерес отговорите на китайските астронавти, разказа за БНР доц. д-р Симеон Асеновски.
"При китайската космическа програма нещата са малко по-различни, а програмите на НАСА са в голяма степен фирми, които да извършват реконструкцията на различни технологии.
Докато Китайската космическа програма е държава политика и нещата са малко по-различно конструирани откъм бизнес отношения между нашата страна например и Китай.
В момента идеята е да направим контакт с китайски учени, програми, свързани с изследвания, и при евентуален напредък да сключим по-сериозни контракти, посочи доц. Асеновски.
Той припомни за китайската лунна програма, която постига за 20 години огромни успехи, които нито една държава не е постигнала.
"Тяхната амбиция е до края на това десетилетие да започне изграждането на Китайска космическа станция, която да е Международна лунна станция и има идеи за международно сътрудничество като за момента има сключен с Русия, а ние също водим разговори, надяваме се в бъдеще науката да няма граници, допълни още доц. Асеновски.
Още по темата в звуковия файл.