Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

10
Снимка: Весела Петрова

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими, порцеланови и дървени фигурки, кукли, месингови и бронзови съдове.

Двамата художници колекционират стари предмети още от младежките си години, като настоящата колекция включва предимно предмети, събирани през последните 15 години. Владимир и Даниела са живели в САЩ в продължение на 28 години. Там участват в артфестивали, а по време на обиколките в различните щати и градове, отделят време да разгледат музеите, забележителностите, националните паркове и най-вече антикварните магазини, в които намират и старинните предмети, които излагат в експозицията си. Част от тях двамата и сега използват в своите художествени проекти и творби.

Даниела и Владимир Овчарови
Даниела и Владимир Овчарови

Даниела и Владимир Овчарови отскоро живеят в Ново село, където превръщат къщата си в произведение на изкуството. Тя се намира в центъра на селото и цялата ѝ фасада е изрисувана. Достъпът до поместена в нея колекция, както става ясно, е напълно безплатен, но все пак желаещите да посетят музея е добре да се обадят предварително, за да са сигурни, че ще има кой да ги посрещне. Всеки ден къщата е отворена за посетители, изключение прави месец март 2025, когато ще претърпи ремонтни дейности.

"Още когато живеехме в Албакърки, щата Ню Мексико, имаше едно мероприятие, в което веднъж в годината се организира посещение на по-интересни къщи, и приходите от това мероприятие отиват за подпомагане на деца, които се занимават с изкуство. Така че нашата къща винаги е била отворена за хората и смятам, че няма нищо лошо и деца, и възрастни хора да посещават отворена къща, в която има старинни неща и по-нови, и да ги разглеждат съвършено спокойно и свободно. 

Не съм привърженик на това, че човек трябва да вдигне висока ограда, да се заключи, затова винаги съм смятала, че нашата къща винаги трябва да бъде отворена за всеки, които иска да влезе и да разгледа", обяснява Даниела Овчарова. Според нея е много важно тъкмо децата да се докосват до всякакъв вид изкуство в детството си, защото то оставя трайни следи в тях и ги формира още от ранна възраст. Те трябва да са обградени с "различни красиви и интересни неща, и най-вече с много цвят", да посещават куклен театър, картинни галерии и музеи и да слушат музика.

"Даниела пропусна да каже, че къщата ни в Албакърки беше неслучайно избрана. Там сме правили много мозайки по стените, скулптури отвън. Хората от квартала бяха толкова благодарни, че почти всеки ден намирахме благодарствени картички в пощата, някой път курабийки и други работи. Липсваха ни, когато тръгнахме да се местим. Но да, аз също смятам, че къщата ни трябва да е отворена. 

Моето мнение потвърждава мнението на хората, може би стотина човека, които посетиха къщата от Нова година насам в Ново село. Те идват, впечатляват се, радват се. Особено пък децата, гледат с отворени очи. Това е нашата цел – да запалим малко фантазията на хората и да се приобщят към изкуството", допълни Владимир Овчаров.

Художниците определят частната си колекция като "скромна" и макар тя да няма статут на музей – помежду си те я наричат именно така: "музейчето". В колекцията им се открива предимно немски, малко френски и английски порцелан, като е налице и оригинален китайки дракон, който се използва за Китайската нова година. 

Сбирката обаче е интересна да се наблюдава цялостно, защото показва преминаването от един към друг период в изкуството на порцелана, смяната на стиловете и цветовете. За страстта си към порцелана Даниела Овчарова казва, че навярно идва от интереса на баба ѝ, която колекционирала малки порцеланови фигурки.

"Моята мечта е да се отвори един по-голям наистина музей в самото Ново село и тогава вече да се сложат табелки, с които да се обясни за всеки един експонат откъде идва, коя година е създаден, кой е декораторът, да речем. Надявам се, че догодина, а може и тази година, да се осъществи това нещо – един по-сериозен музей. Защото всеки колекционер иска да покаже на другите хора и да сподели своята радост от колекцията. Даже вече се запознах с хора, които колекционират български порцелан. Ще бъде много интересно да има гостуващи изложби и една постоянна изложба в селото", каза още Даниела Овчарова.

Впечатление в колекцията, поместена в дома на Овчарови, правят и мебелите, сред които има английска реплика на шкаф, принадлежал на френската кралица Мария-Антоанета и изработен от нейния любим немски мебелист. Той днес е трансформиран в кухненска мивка, което според Владимир Овчаров "не е ок, но пък е много красив".

"Донесохме и други шкафове от Френска Холандия, от Белгия, въобще от европейски страни. Най-смешното е, че хората навремето, преди 100-150, 200 години примерно, са ги прекарвали от Европа с кораби към Америка, а сега пък ние ги връщаме обратно, в Ново село", разказва художникът. Той е завършил бижутерия и метал, а след това и порцелан в Художествената академия, и твърди, че преди всичко му се иска да върне хората към истинския занаят, към занаятчийството, което сякаш започва да се губи почти навсякъде.

Владимир е на мнение, че всичко вече се комерсиализира и се правят мебели колкото да се обзаведе човек, а стойностните такива са вечни и красиви. Хората обаче често ги изхвърлят, смятайки ги за непотребни, затова и той немалко пъти е прибирал захвърлени мебели и какво още не от сметището на селото.

"Моята цел не е само да покажем на всички "Шарената къща", както вече всички я наричат, а да ги освободя от този страх да се затварят. Според мен не би трябвало хората да живеят толкова затворен живот, да се страхуват от другите. Нека всеки да се разтвори в другите хора и в пространството. Всички сме хора, защо трябва да се страхуваме?! Плюс това аз смятам, че всеки е творец, само че напоследък хората са го забравили. Не е нужно някой да е професионален танцьор, художник или певец, за да може да пее, танцува или да рисува. Детето винаги се ражда и започва да прави тези неща, след това – като стане голям човек – започва да се притеснява, че не може да го направи професионално. Не е необходимо това", смята Даниела Овчарова.

Двамата художници възнамеряват през месец май 2025 година да отворят и галерия. Остава им да направят последно ателие, предназначено за керамика и скулптура. Ще има възможност и за запазване на часове, в които желаещите ще могат да работят с Даниела и Владимир Овчарови.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.

Снимки – Фейсбук профил на Владимир Овчаров

По публикацията работи: Милена Очипалска
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна