Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България.
Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения.
"В България започнахме преди година и половина. В Словения тази практика е замислена преди 15 години. Целта не е да изтъкваме статистика – при младите хора тя не помага в преодоляване на проблемни видове поведение" обясни пред БНР-Радио София Зорница Станева от "Зинев Арт Технологии", координатор на проекта.
Тя обясни замисъла и модела на работа.
Хора, които се претърпели пътни инциденти и след работа с психолози в някаква степен са преодолели травмата, говорят редовно в училища и университети, в шофьорски школи – само и само техните истински драматични истории да не бъдат на хора в бъдещето.
Обикновено такива хора са в протекцията на обкръжението им, за да не се нараняват допълнително с връщане към съответната катастрофа. Има травми, които не избледняват и след десетки години.
В момента видеоистории от България, Словения и Гърция могат да се видят във видеоканала на проекта.
Компилация от видеата е обработена със субтитри и се върти постоянно на екран в софийския КАТ.
До младите се достига и през инстаграм канал. Използват се и други подходи, например изразните средства на театъра.
Чуйте разговора на Божидар Янев.