На първо четене парламентът одобри три проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица. Приемането на такъв закон е сред условията България да получи от ЕС второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът на Министерския съвет предвижда, че човек, който е изпаднал в неплатежоспособност, може да поиска за него да започне производство по несъстоятелност.
За неплатежоспособен се приема длъжник, който в продължение на повече от шест месеца не е в състояние да изпълни едно или повече изискуеми парични задължения на обща стойност над 10 минимални работни заплати.
Според дефиницията, която е предложена от "Продължаваме промяната", неплатежоспособен длъжник ще бъде този, който в продължение на повече от 12 месеца не е в състояние да изпълни едно или повече изискуеми парични задължения на обща стойност над 24 минимални работни заплати.
Третото предложение - на БСП, се различава значително от останалите. В него се предвижда, че личен фалит могат да поискат да обявят и физически лица - предприемачи, въпреки, че за тях вече има специална уредба в Търговския закон.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев подчерта колко е важно приемането на този закон и че първата стъпка вече е направена:
"Когато длъжникът е добросъвестен, в конкретни ситуации, при ясно описани предпоставки, той ще има възможност за закрила в рамките на закона".