Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", смята психологът

| Интервю
Чуй новината! Чуй новината:

Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". В дискусията ще участва представител на Светия синод.

Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да придобият социално-етични и културни компетентности. Освен дискусия около новия учебен предмет, синдикатите ще обсъдят успехите в реформата в средното образование, както и политиката по доходите.

"Не е проблем учители и монаси да разговарят, но този уклон в момента – Българската православна църква да определя образователни политики, според мен, е малко рискован, да не кажа, че застрашава светското естество на нашето образование и за съжаление не се базира на никакви реални научни данни за ползата от религиозното образование", изказа мнение пред БНР д-р Женя Лазарова – психолог и невроучен.

"Прегледите на такава научна литература, т.е. документираните обективно такива опити както в САЩ, така и навсякъде другаде по света, показват, че религията не е благоприятна по никакъв начин за детското развитие", посочи тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Д-р Лазарова цитира данни от проучване в 19 държави на 7 от големите религии, които показват, че няма никаква връзка между религиозната принадлежност на родителите или детето и склонността му да проявява емпатия или да помага на някого. Единственото, което е свързано с това, е да склонността да казват, че са по-добри хора, допълни тя.

Психологът определи като мит и твърдението, че религията дава по-добри възпитателни подходи:

"Големите научни проучвания, базирани върху различни религии, показват, че в религиозно базираните образователни подходи изключително много се фокусира върху подчинение и се изпада в свръхконтролиращи посоки, които вредят на развитието и предизвикват по-голям брой проблемни поведения в децата. Така че всъщност има даже контрапродуктивен ефект такъв тип образование. Същото важи и за възпитанието на базата на религия в рамките на семейството. Специално за християнските семейства науката казва, че има тенденцията те да са по-строги, да наблягат повече на наказателна дисциплина в семейството и това води до проблеми в развитието".

Д-р Лазарова подчерта обаче, че в определени райони за определени сегменти от обществото религията е много ползотворна.

Според нея ако имаме друг подход, който е общочовешки и не е базиран на религията, но приобщава и възпитава такъв тип ценности, които да важат за всички, това би било по-ефективно.

"Религията по начина, по който се предлага в момента – от ранна детска възраст, би навредила на адекватното социално-емоционално развитие", изказа мнението си д-р Лазарова. За нея ролята на педагогиката има 2 аспекта – да учи знания и да подпомага личностното израстване и съзряване, който в момента липсва в образователната система. Според нея религията не може да го замени.

Религията е субективна и няма как да се преподава по обективен начин, категоричен бе психологът. Според нея има много различни лоши сценарии, в които да се "изроди цялото това нещо".

Психологът смята, че евентуална оценка по дисциплина ще доведе до същите проблеми. По думите ѝ наказателната дисциплина вреди, травмира и не дава възможност за самостоятелно поемане на отговорност за решенията:

"Винаги зависиш от външен стимул и в момента, в който този външен стимул отпадне, спираш да следваш правилата, които той е налагал".

Средата в училище трябва да е подкрепяща, категорична бе Лазарова и заяви, че наказателната дисциплина не е ефективният метод на възпитание.

Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Женя Лазарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна