Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси, с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" д-р Десислава Калчева, член на Фискалния съвет, която има магистърска степен по публични финанси и е защитила дисертационен труд на тема "Фискална децентрализация и инвестиционен капацитет на общините в България", както и докторска степен по финанси:
"В последните години виждаме, че плановете на бюджета за България предвиждат увеличаване на дефицита и увеличаване на дълга. Оттук насетне трябва да се следят много внимателно и на месечна, и тримесечна база как се изменят основните финансови показатели и съответно да даваме отзвук на тези действия, да сме като светофар, да показваме жълта светлина, ако установим пропуски или прекалено планиране, което надскача средата, в която се оперира към момента".
Д-р Калчева уточни за кого са важни решенията, които се взимат във Фискалния съвет:
"На първо място трябва да осведомяваме обществеността. Има много изследвания по темата, които показват, че фискалните съвети много трудно могат да променят прогнозите на Министерство на финансите, но тяхното съществуване спомага за поддържане на фискалната дисциплина и се явяват вид коректив, затова и законът е Закон за фискалния резерв и автоматичните корективни механизми. Те дават сигнал, когато нещо не е наред. Това не е институция, която е създадена по инициатива на българската държава".
Цялото интервю с д-р Десислава Калчева можете да чуете от звуковия файл.