Протест на обществените медии у нас.
Кръстовището пред Софийския университет беше блокирано от служители на БНР, БНТ и БТА, които искат от държавата увеличение на заплатите с най-малко 15 процента. Пряко от акцията под надслов: "Трудът в медиите има стойност".
Точно в 11:30 ч. кръстовището пред Ректората на СУ "Св. Климент Охридски" беше затворено. Първоначално блокадата беше анонсирана от синдикатите за 12.00 ч., но след кратко спречкване между органите на реда и вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов движението беше спряно половин час по-рано с огромното лилаво знаме на КНСБ и сините знамена на КТ "Подкрепа".
Структурата на двата синдиката в трите медии са организатори на днешните протестни акции. Хората носят плакати с надписи: "Без достойни заплати - няма свободни медии", "Уважение за труда ни, а не подаяния".
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България.
По повод на блокадата и краткото спречкване с органите на реда в началото Тодор Капитанов обяви, че ако някой иска да прави саботажи, "не е познал" и поиска съдействие от полицията. Първоначалното намерение е кръстовището пред СУ да бъде затворено до 20:00 часа и и да има шествие до СДВР.
По време на протеста в столицата се реализират пилотните издания на редица предавания, сред които: "Преди всички с ниски доходи", "Денят започва без пари", "Сто процента будни и бедни".
Акции има и в редица градове на страната. Протестът е отворен и за всички, работещи в медийната сфера, не само за обществените медии, уточниха организаторите.
Снимки: Ани Петрова, БНР
Подробности чуйте в звуковите файлове файл.