Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Чернева: Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул

| Интервю
Весела Чернева
Снимка: БГНЕС

Русия на практика не сяда на масата за преговори в Истанбул.

Това каза пред БНР Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика и бивш говорител на МВнР, като подчерта, че това е жалко, защото е можело да бъде възможност за постигане на прекратяване на огъня, а може би и на траен мир в Украйна.

"Нивото на руската делегация е толкова ниско, че тя не може за нищо да се договори, т.е. няма страна, с която да се преговаря. Изпращането на шестата пионка да води руската делегация не е израз на каквато и да било сериозност по отношение на тези преговори", уточни тя и добави, че не е изненадана от това, "защото не мисля, че Владимир Путин е достатъчно мотивиран да участва в такива преговори":

"Може би това е неговото разбиране за дипломация - да протака, да създава очаквания, които след това да не се изпълняват и по този начин да смята, че има власт върху процеса. В някакъв смисъл той има власт върху процеса, но тя не е конструктивна, т.е. няма да доведе до някакво съществено развитие". 

По думите на Весела Чернева пристигането на Володимир Зеленски в Истанбул е единственият сериозен жест по отношение на тези преговори:

"Мисля, че дори Доналд Тръмп беше готов да бъде на тази среща в Турция, но промени плановете си и няма да бъде".

"Киев направи няколко компромиса само през последните дни. Преди 4 дни Зеленски каза, че би участвал в преговори само ако има спиране на огъня и 30-дневно примирие, което не се случи, но той въпреки това отиде в Истанбул. След това каза, че ще участва в преговори, ако Путин участва, но той не дойде, а Зеленски е в Истанбул и е готов за преговори", посочи тя и прогнозира, че дори и да се състои някаква физическа среща между президентите на Русия и Украйна, тя няма да доведе до резултат

Според Весела Чернева отношението на Тръмп по отношение на Москва се е променило, а новите нюанси са дошли от това, че очакването му да отдели Русия от Китай се е оказало неизпълнимо и още:

"Путин, въпреки че заявяваше, че иска мирно споразумение, не направи нито една крачка в тази посока и това промени позицията на Тръмп. В последните дни виждаме все повече критичност на администрацията на САЩ към Кремъл и подкрепа за Киев. Има едно преместване на мисленето на Тръмп и на администрацията за това какво може да се постигне и как може да бъде постигнато. И второ - стана ясно, че Русия е силно зависима от Китай - икономически, военно и като източник на военни части. Илюзорно беше мнението, че Москва може да бъде отделена лесно от Пекин". 

"Европейците от десетилетия разчитат на САЩ за своята отбрана. Могат ли да се притекат те един на друг на помощ, ако САЩ оттеглят част от своите сили от Европа. Това е големият въпрос. Затова решението за примирие в Украйна е толкова ключово за европейската сигурност, отвъд бъдещето на самото Украйна", подчерта тя.

Интервюто на Стефан Кунчев с Весела Чернева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна