Трудностите само могат да те закалят. Бих казал, че обществото ни е обърнало гръб на изкуството и всички са се вторачили в комерсиалното, на мига да се усвоят програми, да се вземат един пари, да се направи нещо по принцип, каза скулпторът Красимир Ломски в интервю пред БНР.
Скулпторът открива самостоятелната си изложбата "Непреходни образи" на 19 май, понеделник, от 19 часа на "Ами Буе" 26, посветена на 50-годишния му юбилей, който е бил през 2025 г.
А защо експозицията е кръстена "Непреходни образи", той обясни:
"Изкуството е интимен, дълбок процес и първопричината не е да се спечели, не мога да го обясня, само хора като мен биха ме разбрали. Изложбата е събирателен образ в пластичното изкуство откакто завърших Художествената академия. За мен е равносметка и се надявам да бъде естетическо удоволствие за посетителите на изложбата."
За себе си казва, че е от скулпторите, привърженици на класическите традиции:
"Имах честта да бъда чирак на Георги Чапкънов – Чапа. В експозицията творбите са от първите ми работи, които са под влияние на Чапа и до последните ми търсения, които са по декоративни и модернистични."
Красимир Ломски казва, че всеки творец си има привърженици и почитатели.
"Успях да създам кръжец на хора, които грубо казано консумират моето изкуство и това ме поддържа като скулптор и ми дава смисъл да правя това, което мога", признава той.
И смята, че у нас всеки се оправя както може, спасение по единично:
"А пилците се броят на есен и времето отсява това, което е било мимолетно и неистинско. Фокусът ми е по-високо от злободневието.
Творбите в "Непреходни образи" са непреходни за мен, защото правя неща, които ме вълнуват. Никога не съм правил неща, които трябва просто така или, че ще бъдат симпатични на някого."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.