Да видиш града си през оригинални фото плаки, да откриеш отново сградите, които са били 100 години преди теб тук, да усетиш атмосферата, за която баба и дядо са ти разказвали, да разпознаеш в случайни минувачи и търговци възрастните си съседи. Ето това е паметта на Русе, която колекционерите Йовчо Стоянов и Илиян Илиев ни помагат да съхраним.
Периодът от историята на Русе, който е запечатан в плаките на Паскови, се отличава с бурния подем на Русе и оформянето му като промишлен, образователен, търговски, банков и застрахователен център на страната.
Като допълнение към този превъзходен албум има и карта на града от 1928 г. Тя например разкрива, че централната пешеходна улица "Александровска" няма нищо общо с руския цар, а с българския княз Батенберг. И е напълно нормално - началото й е от сградата, построена от княза за администрация и където скоро ще има негов паметник. Улицата продължава към Паметника на свободата и достига до парка. Докато извърви човек това разстояние от малко над километър и половина, с всяка крачка му се разкриват архитектурните перли на Русе. Не могат да се опишат - трябва да се видят.
Малко е тъжно, че в последните години нито една сграда не се е превърнала в нов капан за фотографите и се налага да се хвалим само с построеното от дедите ни, но поне него трябва да пазим. И да му се радваме.
Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.