Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и да ги укрепва. В съвременната глобализирана среда изкуството се използва и като средство за изразяване на национални идентичности и разпространение на културни ценности, и като укрепване на външнополитическите отношения.
В тази посока беше представен и българският игрален филм "Сватба" на режисьорката Магдалена Ралчева – екранизация по едноименния разказ на Николай Хайтов, на специална прожекция в Европейския парламент в Брюксел. По покана на евродепутата д-р Андрей Ковачев екипът на филма, като част от българската делегация в белгийската столица, се запозна с дейността на Европейския парламент – мястото, където се срещат културите на 27 страни членки.
Европарламентът цели да обогатява културата и да обединява нациите, а от срещата с Андрей Ковачев става ясно, че колкото повече се инвестира чрез европейски средства в инфраструктурата на една страна, толкова повече икономиката ѝ ще върви, а оттам ще има и подпомагане за културата.
Всъщност става въпрос за дипломация, а изкуството на дипломацията се гради върху добра комуникация.
Какво работи един евродепутат, колко видима е неговата работа и как ще се отрази навлизането на еврото за българската култура? Колко е важно как ни възприема светът и защо най-добрият инструмент на дипломацията е протоколът, който е езикът на съвременните управленски елити?
За това в звуковия файл говори с д-р Андрей Ковачев. Той за пореден път затвърждава значимостта на образованието и нуждата от вежливост в общуването.