Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:
"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици, ставайки граждани, имат фундаментални пропуски по отношение на ценностната система, по отношение на респекта към институциите, по отношение на добродетелите и добротата, в това число и религията", каза в "Посоките на делника" д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". 

Синдикатът адмирира въвеждането на учебния предмет "Добродетели и религия" в образователната система от първи клас.

"Припознаваме тази кампания, този нов учебен предмет, в посока да се градят ценности. Другото, което ни повлия да сме толкова категорични, подкрепяйки този предмет, е, че това е европейският и световен формат. В повечето страни той също е избираем. Разбира се, много е важно семейството, родителите да поставят основата към уважението. Нещо, което затвърждава нашето мнение, че трябва да има такъв предмет, е голямото разделение, тази способност на българското общество да се разделя в най-различни кампании, да е доста полярно. Да се приближат тези граници. Това е дефицит на възпитание, трябва да го преодолеем, така ще преодолеем тази омраза. Разделението винаги е резултат от акт на омраза".

Факт е обаче, че много хора все още се съмняват както в детайлите, така и в правилното изпълнение на тази мисия на МОН.

"Обясняваме. След разговорите, след обясненията, огромна част от хората започват да разбират, да са съгласни с това, което се прави. Няма как да се стигне до 100% съгласие, то не е и нормално в едно демократично общество. Като цяло идеята е много добра, отлична е. Дано само изпълнението да може да изпълни заложеното намерение. Бих отправил послание да гледаме отвъд дребните детайли, да гледаме към по-голямата цел на този предмет".

Синдикат "Образование" и българските учители са категорични, че възпитателната функция на българското образование е невъзможна без ясни правила и поемане на отговорности от всички – ученици, родители и учители.

Според д-р Юлиян Петров липсата на подобен предмет след 1944 година е огромен пропуск и неправда, която трябва да се възстанови.

"Тази активна роля на учителя за възпитание и социализация трябва да се използва. През 90-те години, когато бях учител, такива бяха посланията и заповедите от управляващите органи - че учителят е по-скоро преподаващ знанието, а не възпитател. През 90-те години с надеждата за демокрация започнахме по грешен начин да я разбираме, сега се опитваме да се върнем към правилната демокрация. Идеална няма, но такава, която да ни направи търпими, смирени, да не забравяме, че не сме сами на този свят".

В свое становище, разпространено до медиите, от Синдикат "Образование" се аргументират, че "за да се реализира възпитателната функция на образованието, освен учебен предмет "Добродетели и религия", е необходима и "Оценка за дисциплина". Посочено е обаче, че "Синдикатът на българските учители с лидер Янка Такева е категорично против въвеждането на такава оценка", а причините за това са "необясними".

Интервюто с д-р Юлиян Петров можете да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени