Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на Апостола в османския архив в Истанбул".
Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев, специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на Васил Левски:
"Тези нови свидетелства обогатяват представите ни за определени събития, свързани с Васил Левски, но споровете продължават по много други въпроси, защото по-голямата част от живота на Васил Левски преминава в условия на конспиративност и разбира се, той не е можел да остава непрекъснато документални следи въз основа, на които ние да конструираме пълно и обективно всичко онова, което прави, това, което се случва с него".
"Един от новите детайли е, че намерихме османски регистри, в които е коригирана годината на раждане на Апостола - не е 1837 година, а е 1840 година, защото в тези документи ясно се казва на колко години е бил Васил Левски през 1844 година, когато е извършен одит на карловското мъжко население и в регистъра ясно е отбелязано, че Васил, синът на Иван Кунчев, е бил на 4 години, което означава, че е роден през 1840 година. Ето един пример за нови неща, които, за съжаление, не намират широка популярност, защото традицията се налага със силата си и е трудно да се променят такива въведени още преди 150 години неща и те да не са променени", допълни още в интервю за предаването "Хоризонт за вас" историкът.