Изиграва съществена роля при основаването на първото у нас училище за фолклорни изкуства в гр. Котел. За обучението на младите таланти били необходими народни инструменти. „Събирахме ги от бивши изпълнители, от частни сбирки. Но те бяха пригодени за солово свирене“ – спомня си той. Заедно с известните кавалджии Никола Ганчев и Стоян Величков, гайдаря Костадин Варимезов и др., успели да съберат инструментариум за училището. Дълго търсили начини за усъвършенстване на устройството и звукоизвличането, опитвали се да адаптират фолклорните инструменти към темперирания строй.Тази дейност извършвали с подкрепата на Министерството на културата, ръководено по онова време от поета Павел Матев. По негово предложение Станчо Стоилов е изпратен в гр. Хале, бившата ГДР, където изучава музикално-теоретични дисциплини, както и устройството на пиано, роял, чембало.
Тази вечер в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято"/ Varna Summer Music Fest петима виртуозни български музиканти ще представят във Варна проекта BALKAN MOODS, обединяващ класика, джаз и фолклор. Това са големият ни..
От векове предания в Родопите разказват за легендарен хайдутин на име Делю войвода. Най-старото известно писмено сведение за него е от 1892 г. и принадлежи на изтъкнатия родопски книжовник и етнограф Стою Н. Шишков. От личността на Делю (или Дельо)..
От 10 юли до 14 септември столицата ще живее в ритъма на Sofia Summer Fest. В тон с летния сезон, събитията се провеждат на открито – в Южен парк II, зад музея "Земята и хората". Шестото издание на фестивала се открива с концерт на легендата Васил..