Изиграва съществена роля при основаването на първото у нас училище за фолклорни изкуства в гр. Котел. За обучението на младите таланти били необходими народни инструменти. „Събирахме ги от бивши изпълнители, от частни сбирки. Но те бяха пригодени за солово свирене“ – спомня си той. Заедно с известните кавалджии Никола Ганчев и Стоян Величков, гайдаря Костадин Варимезов и др., успели да съберат инструментариум за училището. Дълго търсили начини за усъвършенстване на устройството и звукоизвличането, опитвали се да адаптират фолклорните инструменти към темперирания строй.Тази дейност извършвали с подкрепата на Министерството на културата, ръководено по онова време от поета Павел Матев. По негово предложение Станчо Стоилов е изпратен в гр. Хале, бившата ГДР, където изучава музикално-теоретични дисциплини, както и устройството на пиано, роял, чембало.
Снимки: discogs.com, Facebook /The Mystery of the Bulgarian Voices
За своите около две години съществуване, група JazzBoree вече е добре разпознаваема като звучене. Още името на формацията говори красноречиво за симбиозата между джаз и фолклор, предимно български. JazzBoree са: Савина Стоилова – вокал, Борис..
Важна премиера и вълнуващ дебют се очакват на 19 юни от 19.00 часа в столичната зала "България". Латвийката Ксения Сидорова – една от най-атрактивните дами на съвременната класическа сцена, дебютира с Националния ни филхармоничен оркестър. Заедно с..