Откакто се разрази кризата около Украйна, София периодично изразява опасения от тежки последици за България. Тази седмица бяха обявени факти, които потвърждават, че опасенията са били основателни. Външният министър Кристиан Вигенин съобщи, че износът на България за Украйна е намалял с 50-70 %, а това е смъкнало със 7% общия износ на страната. Събитията потвърдиха и основателността на опасенията за евентуално прекъсване на доставките на руски природен газ през Украйна, от които България зависи почти изцяло. Европейската комисия се опита да разреши проблема с транзита на руски газ през Украйна, като предложи най-големите европейски потребители сами да купуват и да инжектират газ в нейните подземни хранилища. Така Европа би си осигурила безпрепятствени доставки на газ през идната зима. С тази дейност досега се занимаваше Украйна, но в момента тя отказва да плаща дори собственото си потребление на газ, поради липса на средства. Няколко компании са поискали от ЕК политически гаранции , че инжектираният в украинските хранилища газ няма да изчезне иправата им на собственост няма да бъдат нарушени. Комисията обаче не е могла да даде такива гаранции. Министър Вигенин предупреди украинските власти, че транзитът на газ не може да бъде предмет на двустранните взаимоотношения между Русия и Украйна и те трябва да си изпълнят ангажиментите. Министърът изрази и опасение, че рисковете пред България във връзка със ситуацията в Украйна могат да се задълбочат с времето. Всичко подсказва, че и това опасение е основателно, защото краят на украинската криза още не се задава, а може и да се отдалечава. Засега не се потвърждават само опасенията, че ще настъпят отрицателни последици за туризма, но при влошаване на нещата и те може да се оправдаят. Миналата година България е била посетена от 100 000 туристи от Беларус, тази година се очертава броят им да е по-голям, но най-краткият им път до България минава през Украйна. Заради събитията там се наложи София да търси обходни маршрути, които минават през три шенгенски страни. Засега тя е договорила издаване на транзитни визи за беларуски туристи през Словакия, но пътят им към България вече няма да е най-прекият. Нещата с туристите ще се изяснят напълно до два месеца.
Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..
Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..
"Ще настояваме пътят Рудозем - Ксанти да се отвори за експлоатация най-късно следващата година", заяви в Чепеларе премиерът Росен Желязков. Той уточни, че от българска страна са готови и пунктът, и пътят, като се очаква от гръцка страна да се даде зелена..
Жителите и гостите на Велико Търново са поканени днес на "Нощ на мюзикълите", по време на която ще прозвучат откъси от световноизвестни продукции..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..