Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасенията на България за щети от украинската криза се оправдават

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Откакто се разрази кризата около Украйна, София периодично изразява опасения от тежки последици за България. Тази седмица бяха обявени факти, които потвърждават, че опасенията са били основателни. Външният министър Кристиан Вигенин съобщи, че износът на България за Украйна е намалял с 50-70 %, а това е смъкнало със 7% общия износ на страната. Събитията потвърдиха и основателността на опасенията за евентуално прекъсване на доставките на руски природен газ през Украйна, от които България зависи почти изцяло. Европейската комисия се опита да разреши проблема с транзита на руски газ през Украйна, като предложи най-големите европейски потребители сами да купуват и да инжектират газ в нейните подземни хранилища. Така Европа би си осигурила безпрепятствени доставки на газ през идната зима. С тази дейност досега се занимаваше Украйна, но в момента тя отказва да плаща дори собственото си потребление на газ, поради липса на средства. Няколко компании са поискали от ЕК политически гаранции , че инжектираният в украинските хранилища газ няма да изчезне иправата им на собственост няма да бъдат нарушени. Комисията обаче не е могла да даде такива гаранции. Министър Вигенин предупреди украинските власти, че транзитът на газ не може да бъде предмет на двустранните взаимоотношения между Русия и Украйна и те трябва да си изпълнят ангажиментите. Министърът изрази и опасение, че рисковете пред България във връзка със ситуацията в Украйна могат да се задълбочат с времето. Всичко подсказва, че и това опасение е основателно, защото краят на украинската криза още не се задава, а може и да се отдалечава. Засега не се потвърждават само опасенията, че ще настъпят отрицателни последици за туризма, но при влошаване на нещата и те може да се оправдаят. Миналата година България е била посетена от 100 000 туристи от Беларус, тази година се очертава броят им да е по-голям, но най-краткият им път до България минава през Украйна. Заради събитията там се наложи София да търси обходни маршрути, които минават през три шенгенски страни. Засега тя е договорила издаване на транзитни визи за беларуски туристи през Словакия, но пътят им към България вече няма да е най-прекият. Нещата с туристите ще се изяснят напълно до два месеца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Горещо, но с оранжев код за валежи на северозапад в Софийско и в Русенско на 2 юли

Във вторник , 2 юли, над по-голямата част от страна ще е слънчево и горещо. След обяд и вечерта над Западна и Централна Българи ще се заоблачи. Ще има кратки валежи, гръмотевични бури и градушки. Минималните температури ще са между 19 и 24°, в..

публикувано на 01.07.24 в 19:35

Седем от неохраняемите варненски плажове ще имат спасители

Седем от неохраняемите плажове във Варненска област ще имат спасители, съобщи пресслужбата на областната администрация. Определен е и изпълнител за тези дейности.  На Варненска територия ще има три стационарни спасителни поста на неохраняеми..

публикувано на 01.07.24 в 18:02
Граждани направиха подписка срещу изграждането на хранилище за ядрени отпадъци

Граждани направиха подписка срещу изграждането на хранилище за ядрени отпадъци

В Монтана инициираха подписка против изграждането на хранилище за ядрени отпадъци. Според информацията, се предвижда съхранение на високоактивни ядрени отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" в село Сумер. Петър Пенчев от "Екогласност" поясни, че според..

публикувано на 01.07.24 в 17:53